Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Neotvírejme Pandořinu skříňku.“ Odborníci na umělou inteligenci varují před vojenskými roboty

„Neotvírejme Pandořinu skříňku.“ Odborníci na umělou inteligenci varují před vojenskými roboty

Sami roboty vyrábí, nyní před nimi ale varují. Lídři v oboru umělé inteligence odeslali otevřený dopis Organizaci spojených národů (OSN), ve kterém varují před třetí revolucí, kterou by mohli způsobit válečné stroje disponující autonomním rozhodováním. Pod výzvou 116 expertů je podepsán i Čech Marek Rosa z GoodAI.

„Jakmile je jednou vyvineme, spustí roboti s umělou inteligencí (AI) tak vážný válečný konflikt, který jsme ještě nezažili,“ varují podle BBC odborníci v prohlášení. Autonomní stroje nasazené v boji jsou podle nich Pandořinou skříňkou, kterou už nepůjde uzavřít. „Budou to nástroje teroru a despotismu, které budou moci zneužívat teroristé vůči nevinným lidem a hackeři se do nich budou umět nabourat, aby je přeprogramovali k jinému chování,“ vysvětlují odborníci.

Pod otevřený dopis se podepsalo přes sto odborníků na AI, mezi kterými je například i vizionář Elon Musk. Podle nich by mělo dojít k zákazu implementování AI do přístrojů využívaných k boji. Konkrétně chtějí zařadit umělou inteligenci na seznam zakázaných zbraní OSN.

Organizace už v minulosti o tomto tématu diskutovala, i na základě dopisu expertů se ale uskuteční v listopadu další schůzka. Není to ale poprvé, kdy odborníci varují před nebezpečím autonomních zbraní. Už v roce 2015 podepsalo podobnu výzvu jako nyní přes 1 000 technických expertů, mezi kterými byl například i Stephen Hawking nebo spoluzakladatel firmy Apple Steve Wozniak.

Bojoví roboti s umělou inteligencí budou umět vybírat a mířit na cíle bez jakéhokoli zásahu člověka. Právě proti tomuto autonomnímu rozhodování robota o něčí smrti odborníci protestují. Podobné stroje s AI zatím neexistují, podle odborníků je ale lidstvo velice blízko jejich vyvinutí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1