Nepál zakázal sólo výstupy na Mount Everest a další hory. Mimo jiné handicapovaným a slepcům | info.cz

Články odjinud

Nepál zakázal sólo výstupy na Mount Everest a další hory. Mimo jiné handicapovaným a slepcům

Nepál zakázal sólo výstupy na své nejvyšší hory, včetně Mount Everestu. Snaží se tak omezit počet neštěstí, sdělil dnes agentuře AFP vysoce postavený činitel nepálského ministerstva kultury, turismu a letectví. Podle nového omezení se o pokoření nejvyšší hory světa nemohou pokoušet ani slepí či osoby po amputaci obou dolních končetin.

O výstup na Mount Everest se letos pokoušel rekordní počet horolezců, šest jich ale při tom zahynulo. Jedním z nich je i držitel několika rychlostních rekordů z výstupů v Alpách Ueli Steck. Od roku 1920 přitom na Mount Everestu zahynulo už více než 200 lidí, drtivá většina z nich ale až po roce 1980.

Nové bezpečnostní předpisy stanovují, že zahraniční horolezce bude muset při cestě na nejvyšší hory světa doprovázet průvodce. Úřady doufají, že to nejen sníží počet tragédií, ale také poskytne pracovní příležitosti místním.

Ne všichni ale mají pro nové opatření pochopení. "Na Everest se vydám, ať už vláda rozhodne jakkoli," uvedl na facebooku aspirující horolezec Hari Budha Magar. Tento bývalý nepálský voják ztratil v bojích v Afghánistánu obě nohy a krok vlády považuje za diskriminační a nespravedlivý.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud