Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nepoučitelný. Média podle Trumpa nereferovala o terorismu. Problém je v tom, že to zase není pravda

Nepoučitelný. Média podle Trumpa nereferovala o terorismu. Problém je v tom, že to zase není pravda

Prezident USA se opět opřel do médií. Tentokrát jim vytýká bídné informování o teroristických útocích páchaných stoupenci samozvaného Islámského státu. Zadělal si ale opět na malér – jednak nemá pravdu, a za druhé z neznámého důvodu vynechal útoky, které se odehrály v Izraeli.

Střelba v pařížském klubu Bataclan, útok nákladním autem na oslavy v Nice nebo střelba v San Bernardinu. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa o těchto útocích nereferovala média dostatečně. Listina, kterou vydal Bílý dům, se také opírá do zpravodajství týkajícího se neštěstí na berlínském vánočním trhu či střelby v Orlandu.

Na seznamu je dohromady 78 teroristických útoků po celém světě, od Afghánistánu, přes Alžírsko až po Austrálii. Bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení tento výčet neobsahuje teroristické útoky, kterým čelil židovský stát. Při jednom takovém, kdy zaútočil devatenáctiletý Palestinec bombou na autobus v Jeruzalémě, například bylo zraněno dvacet lidí.

Ostatně seznam má víc nedostatků a celkově působí, jako by byl šitý horkou jehlou. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová je v něm chybně vyhláskovaná jako „Teresa“, což je mimochodem jméno britské pornoherečky, a v mnoha dalších slovech došlo k různým přesmyčkám. Americká hlava státu se také nejspíše stala prvním člověkem, který měl tu čest hovořit s „australským prezidentem,“ jak v dokumentu nazývá premiéra Malcolma Turnbulla.

Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová tvrdí, že listina názorně ukazuje, že dostávají teroristické útoky v médiích stále méně pozornosti. „Když se podíváte o pár let zpátky, každému z těchto útoků by byla poskytnuta pozornost ve všech médiích. Teď k nim ale dochází tak často, podle našeho dokumentu přibližně každé dva týdny, že už se útokům nedostává takového pokrytí jako kdysi,“ cituje Waltersovou list The Guardian.

Zcela opačný názor pak má politický analytik a bývalý poradce čtyř amerických prezidentů David Gergen. „Myslím si, že je to jeden z nejvíce pobuřujících výroků Donalda Trumpa, jelikož v podstatě tvrdí, že tisk nedělá svou práci, jelikož sleduje vlastní politické zájmy,“ upozornil Gergen. „Uvádí tyto lživé údaje, aniž by zmínil jediný důkaz. Na seznamu je San Bernardino, jako by jej tisk nepokryl dostatečně,“ dodává analytik.

Netřeba dodávat, že například útoky v Paříži a v Nice, které v seznamu taktéž figurují, doslova ovládly mediální prostor.

Lživá tvrzení se ve spojení s osobou Donalda Trumpa vyskytují opakovaně a radost z toho jako jedny z mála mají firmy, které se specializují na ověřování pravdivosti. Web Daily Beast cituje jednoho ze zaměstnanců společnosti PolitiFact, která se z přítomnosti nového muže v Bílém domě vysloveně raduje. „Je jasné, že dokud bude Donald Trump prezidentem, budeme mít dost zakázek,“ uvedl muž, který si nepřál být jmenován.

Výzkumná agentura v současnosti eviduje 19 % Trumpových tvrzení jako vyslovené lži, 33 % jako částečnou lež a 17 % na hraně. V minulosti byla také hlava USA oceněna za své výroky v předvolební kampani v anketě Lež roku 2015. Poptávka Američanů po pravdě, které se jim v podání prezidenta nedostává, se odráží také v rostoucím počtu předplatitelů seriózních médií s tradicí, která se zavázala ověřovat zveřejňované informace a tvrzení.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744