Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nepřátelé lidu: Britské deníky pranýřují soudce za rozhodnutí ohledně brexitu

Nepřátelé lidu: Britské deníky pranýřují soudce za rozhodnutí ohledně brexitu
 

Verdikt o tom, že vystoupení Velké Británie z EU nemůže zahájit kabinet premiérky Theresy Mayové bez svolení parlamentu, dostal soudce nejvyššího soudu na titulní stránky britských novin. „Jsou to zrádci, kteří vyhlásili válku demokracii,“ napsaly některé z nich.

Britská vláda nemůže zahájit odchod země z EU, aniž by k tomu neměla souhlas parlamentu. Rozhodnutí, které včera vynesl nejvyšší soud Spojeného království, nerozhněvalo pouze skalní zastánce tzv. brexitu včetně britské premiérky Theresy Mayové, ale také některé podobně smýšlející britské deníky. 

The Daily Mail se na titulní straně opřel do soudců, které onálepkoval jako „nepřátele lidu", a The Daily Telegraph použil titulek „Lid versus demokracie“. Bulvární plátek se pustil do EU, kterou obvinil z neoprávněného vměšování se do britských vnitropolitických záležitostí, a The Daily Express vyzval Brity k aktivitě. „Vaše země vás potřebuje. Musíme vystoupit z EU." 

Stranou nezůstaly ani osobní výpady proti konkrétním soudcům, které zaplavily sociální sítě. Nejvyšší soudce lord John Thomas si o sobě přečetl, že je zarytý eurofil, siru Terenci Ethertonovi byla připomenuta jeho minulost vrcholového atleta a lordu Justici Salesovi jeho spojení s bývalým premiérem Tonym Blairem, kterého podpořil v rozhodnutí vstoupit po boku USA do války s Irákem v roce 2003. 

Článek 50
Podle článku 50 Lisabonské smlouvy musí země, která chce vystoupit z EU, oznámit tuto skutečnost Evropské radě. Odstartuje tím lhůtu, ve které se musí domluvit na podmínkách s ostatními členskými zeměmi a institucemi EU. Než země oficiálně z EU vystoupí, zůstane právoplatným členem se všemi a právy a povinnostmi.

Předčasné volby na obzoru?

Referendum o členství Velké Británie v EU proběhlo letos v červnu a více než 17 milionů občanů se v něm vyslovilo pro odchod. Kritici včerejšího verdiktu soudců proto nejčastěji zdůrazňovali to, že hlas těchto Britů nesmí být ignorován.

Varovali také před tím, že celá situace by mohla uvést zemi do institucionální krize. Pokud by premiérka Mayová neuspěla s odvoláním (soud se mu bude věnovat pravděpodobně na začátku prosince), jehož předložení její kabinet už oznámil, Británii by pravděpodobně čekaly předčasné volby.

Jak napsal bruselský server Politico, „realita je v každém případě taková, že časový harmonogram brexitu, s nímž Mayová počítala, byl verdiktem soudců vyhozen do vzduchu." Premiérka již dříve oznámila, že hodlá aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájit rozhovory o vystoupení Velké Británie z EU do dubna příštího roku. Dnes o tom má jednat s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem.

Podle Politica se ale s hladkým průběhem brexitu podle představ Mayové počítat nedá. Výnos soudců totiž otevírá prostor parlamentu, který jej může výrazně zpomalit či zcela zablokovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744