Nepříjemnost pro spojence: Vysoce postavený americký diplomat pro evropské vztahy rezignoval | info.cz

Články odjinud

Nepříjemnost pro spojence: Vysoce postavený americký diplomat pro evropské vztahy rezignoval

Vysoce postavený americký diplomat Wess Mitchell, který má na ministerstvu zahraničí na starosti evropské záležitosti, tento úřad příští měsíc opustí. Jeho demise vytvoří nepříjemné vakuum v době, kdy evropští vůdci zpochybňují oddanost prezidenta Donalda Trumpa historickým spojencům, napsal dnes americký deník The Washington Post (WP).

Jednačtyřicetiletý Mitchell podle něj jako důvod rezignace uvedl osobní a profesní důvody a popřel, že by jeho rozhodnutí bylo protestem proti politice současné americké administrativy nebo proti směřování zahraniční politiky země. V jednom rozhovoru podle WP naopak chválil vedení a vizi současného šéfa diplomacie Mika Pompea.

Svou demisi oznámil Mitchell v dopise Pompeovi 4. ledna. Jeho posledním dnem v úřadě bude 15. únor.

Mitchell přišel na ministerstvo zahraničí z nezávislého institutu Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA), který spoluzaložil, připomněl WP. Během 16 měsíců v úřadě měl na starosti vztahy s 50 zeměmi a důležitými bloky, jako je Severoatlantická aliance nebo Evropská unie. Ve vztahu ke středoevropským zemím například zrušil politiku bývalého prezidenta Baracka Obamy, který se stranil autoritářských vůdců, a zacházel s nimi jako s potenciálními partnery.

Diplomat, který se označuje za oddaného zastánce euroatlantických vztahů, měl vztahy s Evropou na starosti v době, kdy vysocí američtí představitelé otevřeně vyjadřovali přezíravý a skeptický postoj vůči mezinárodním organizacím, včetně Evropské unie. Mitchell ale zdůrazňoval, že Spojené státy zůstávají věrné svým hlavním spojeneckým závazkům, včetně NATO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud