„Nepřipadá v úvahu.“ Severoafrické státy odmítají zřídit na svém území střediska pro migranty | info.cz

Články odjinud

„Nepřipadá v úvahu.“ Severoafrické státy odmítají zřídit na svém území střediska pro migranty

Severoafrické země se jedna po druhé začaly vymezovat vůči návrhům zaznívajícím v Evropské unii, že by se už na africkém kontinentu měla zřizovat záchytná střediska pro migranty mířící do Evropy. K odmítavému stanovisku Libye se dnes přidalo také Alžírsko a Maroko.

Alžírský ministr zahraničí Abdal Kádir Misálih dnes zcela vyloučil, že by se v jeho zemi měla zřizovat záchytná střediska pro migranty mířící z Afriky do Evropy. „Nepřipadá absolutně v úvahu, aby Alžírsko otevíralo záchytná centra pro pokoutné migranty na svém území,“ prohlásil ministr. „EU má prostředky pro řešení krize,“ dodal.

Po něm se ozval i šéf marocké diplomacie Násir Búrita. „Maroko odmítá a vždy odmítalo takovéto metody řešení otázky migračních toků,“ řekl dnes Búrita po setkání v Rabatu se svým španělským protějškem Josepem Borrellem. Zároveň odsoudil snahu o příliš „snadná řešení“ a „kontraproduktivní mechanismy“.

V zemích Evropské unie, jejichž nejvyšší představitelé se dnes na jednání v Bruselu věnují hlavně problému migrace, zaznívají názory, že by se zmíněná střediska měla budovat už v afrických zemích. Kromě Libye, Alžírska či Maroka se uvažuje i o Tunisku nebo evropské Albánii.

PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí autor: INFO.CZ

Cílem je mimo jiné odrazovat migranty od toho, aby se vydávali na životu nebezpečnou cestu přes Středozemní moře, čímž pak nutí podle mezinárodních pravidel hlavně Evropany, aby jim poskytovali pomoc a umísťovali je na starém kontinentu.

Nechuť zřizovat nová centra na svém území projevila v předchozích dnech jako první Libye, která je už tak zahlcená desítkami tisíc migrantů. Libyjský vicepremiér Ahmad Maítík zřizování táborů pro migranty v Libyi vyloučil v pondělí na společné tiskové konferenci s italským ministrem vnitra a vicepremiérem Matteem Salvinim.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud