Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neschopnost teroristů zachraňuje životy. Experti s ní pracují jako s bezpečnostním prostředkem

Neschopnost teroristů zachraňuje životy. Experti s ní pracují jako s bezpečnostním prostředkem

Páteční teroristický útok v Londýně mohl být daleko horší. Stačilo, aby útočníky nezradila technika a výbušnina fungovala tak, jak předpokládali. Metropolitní policie uvedla, že exploze byla jen částečná. Není to poprvé, co životy zachraňovala neschopnost teroristů, další případy připomněl i britský deník Guardian.

Policie pracuje s možností, že selhala rozbuška, která měla odpálit hlavní nálož. To způsobilo blesk a žár, který ožehl některé osoby. Nenastal ale výbuch, který by byl mnohem ničivější.

Podobně teroristům udělala výbušnina čáru přes rozpočet před 12 lety. Jen dva týdny po útoku na londýnskou MHD chtěli ve stejném městě udeřit znovu. Jenže se jim nepodařilo odpálit bomby v tamním metru.

Dalšími neúspěšnými pokusy v Británii byly útok na kavárnu v Exteru, kde útočník odpálil zařízení na záchodě, bombardování nočního klubu v Londýně zápalnými předměty, které nehořely. Selhal také pokus o shození letadla. Bomba se tehdy ukázala jako nefunkční.

Důsledky vlastní neschopnosti zažili i teroristé, které pohánějí jiné ideologie než islám. V roce 2016 si pravicový extremista při výrobě výbušniny pro bankovní loupež odpálil obě ruce. Před šesti lety zase policie zatkla ve Washingtonu rasistu, který chtěl v průvodu ke Dni Martina Luthera Kinga odpálit potrubní bombu. Nepodařilo se mu to.

Protiteroristické jednotky označují neumětelství teroristů jako „faktor Čtyř lvů“. Odkazují tak na stejnojmenný film o marných pokusech skupiny Britů uskutečnit teroristické útoky. Experti chyby označují za jeden z nejdůležitějších obranných prostředků proti atentátům. I proto se v bojích s islamisty snaží eliminovat odborníky a ztížit získávání klíčových komponentů pro sestrojení výbušnin.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1