Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nešlo jen o prezidenta. Státy USA rozhodly o legalizaci marihuany

Nešlo jen o prezidenta. Státy USA rozhodly o legalizaci marihuany

Američané již tradičně nevybírají jen mezi prezidentskými kandidáty. Některé státy uspořádali i referenda, pozornost se tentokrát soustředila na další legalizaci marihuany. 

Tři americké státy definitivně schválily užívání marihuany k rekreačním účelům. V dalších dvou, Arizoně a Main, ve kterých se hlasuje o stejné otázce, ještě není rozhodnuto. Rekreační užívání bylo dosud legální v Coloradu, Washingtonu, Oregonu, na Aljašce nebo na území hlavního města Washingtonu.

Kalifornie
Dospělí starší 21 let budou moci držet a konzumovat téměř 30 gramů marihuany a osm gramů marihuanových koncentrátů, přičemž doma mohou pěstovat až šest rostlin konopí. Na produkty z konopí bude uvalena spotřební daň 15 procent.

Massachusetts
Dospělí starší 21 let budou moci přechovávat a konzumovat omezené množství marihuany a pěstovat omezený počet rostlin konopí. Vznikl také speciální regulatorní orgán, který bude kontroloval prodejny a pěstírny podobně, jako jsou kontrolovány prodejny s alkoholem.

Nevada
Dospělí starší 21 let budou moci přechovávat téměř 30 gramu marihuany, nebo čtyři gramy marihuanového koncentrátu. Lidé, kteří žijí dále než 40 kilometrů od nejbližšího obchodu s marihuanou, si budou smět pěstovat šest rostlin konopí. Na prodej marihuany bude uvalena spotřební daň 15 procent.

Ve třech dalších státech se bude marihuana používat k lékařským účelům. V současnosti lze marihuanu takto používat už v 25 státech USA.

Florida
Florida rozhodla, že lékařské užívání marihuany pro „osoby se zhoršujícím se zdravotním stavem" bude legální. Bude nutné získat posudek doktora registrovaného na Floridě. Voliči už tam o podobném návrhu hlasovali v roce 2014, kdy jej podpořilo 58 procent voličů, k jeho prosazení bylo ale nutných 60 procent.

Severní Dakota
Marihuanu budou moci užívat lidé s rakovinou, AIDS, hepatitidou C, ALS, zeleným zákalem či epilepsií. V roce 2015 Sněmovna reprezentantů v Severní Dakotě podobný návrh odmítla.

Arkansas
Tím, že návrh pro legalizaci marihuany pro lékařské účely prošel, znamená to, že musí vzniknout speciální komise pro užívání drogy. Daňové příjmy z prodeje marihuany budou směřovat do rozpočtů technických škol a učilišť. Návrh zvítězil přesto, že konkurenční volbou bylo užívání pro pacienty, kteří splňují jednu z 56 podmínek

Ve dvou státech ještě rozhodnuto není, o čem rozhodují tam?

Arizona
Pokud návrh referenda projde, dospělí starší 21 let budou moci přechovávat téměř 30 gramů marihuany, budou ji moci konzumovat v soukromí a budou smět pěstovat až šest rostlin konopí. Legální bude rovněž zakládat prodejny marihuany a pěstírny konopí, které budou míst speciální povolení. Jaké jsou šance, že návrh projde? Podle průzkumů jej podporuje zhruba 50 procent oslovených.

Maine 

Dospělí starší 21 let by mohli přechovávat a konzumovat omezené množství marihuany a pěstovat omezený počet rostlin konopí. Vznikl by regulatorní systém pro obchody s marihuanou, přičemž na prodej výrobků z konopí by byla uvalena desetiprocentní daň z přidané hodnoty. Jaké jsou šance, že návrh projde? Podle průzkumů jej podporuje zhruba 50 procent oslovených voličů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744