Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neštěstí v Indonésii: Stále se pohřešuje 178 lidí. Rodiny kritizují vládu

Neštěstí v Indonésii: Stále se pohřešuje 178 lidí. Rodiny kritizují vládu

Nejméně 178 lidí se pohřešuje po pondělním lodním neštěstí, k němuž došlo na jezeře Toba na indonéském ostrově Sumatra. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na místní policii. Úřady doposud uváděly, že pátrají po desítkách cestujících a členech posádky. Potvrzeni jsou tři mrtví, 18 osob se podařilo zachránit.

Rodiny pohřešovaných kritizovaly indonéskou vládu, že není schopna prosadit dodržování základních bezpečnostních opatření v lodní dopravě, a vyzvaly k rozsáhlejšímu pátrání po nezvěstných.

Dřevěné plavidlo, které v pondělí ztroskotalo, bylo podle svědků přetížené pasažéry. Vezlo údajně také několik desítek motocyklů. Seznam nákladu a cestujících ale nebyl sepsán a úřady od nehody několikrát zvýšily bilanci pohřešovaných na základě informací od příbuzných, kteří po katastrofě přispěchali k jezeru.

Osmnáct přeživších bylo nalezeno za špatného počasí bezprostředně po ztroskotání plavidla v pondělí večer místního času. Je možné, že mnoho obětí se stále nachází uvnitř potopené lodi, uvedl policejní šéf provincie Severní Sumatra Paulus Waterpau.

Indonésanka Suwarniová, jejíž 20letý syn s přítelkyní byli na lodi, kritizovala záchranné a pátrací práce jako pomalé a neefektivní. „V hlavě mi víří miliony otázek a nemůžu spát. Proč na plavidlo určené jen pro 50 lidí dovolili naložit skoro 200 osob plus desítky motorek?“ řekla Suwarniová.

„Co je to za vládu, která nedokáže ochránit vlastní lidi před nehodami, jimž lze předejít? A po nehodě nejsou schopni najít oběti. Prosím, pomožte najít rychle mého syna a jeho přítelkyni, nebo aspoň jejich pozůstatky,“ dodala.

Potápěči po pohřešovaných pátrají v hloubce 25 metrů a nasadí také roboty schopné dostat se až 200 metrů pod hladinu, sdělil policejní šéf Waterpau. Do záchranných operací je zapojeno 350 lidí. V uplynulých dnech našli kusy oblečení a zavazadla, ale jen tři oběti.

Jezero Toba o rozloze 1145 kilometrů čtverečních, které se nachází v provincii Severní Sumatra zhruba 1200 kilometrů severozápadně od hlavního města Jakarty, je oblíbeným cílem výletníků. Jeho hloubka sahá až do 400 metrů.

Přeživší Juwita Sumbayaková uvedla, že na stejné lodi cestovala přes jezero mnohokrát, v pondělí ale bylo plavidlo silně přetížené kvůli svátku íd al-fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Rodiny se v tyto dny navštěvují a miliony lidí si při této příležitosti berou dovolenou.

Sumbayaková v pláči agentuře AP řekla, že při nehodě pravděpodobně přišla o manžela a děti, když mohutné vlny po asi 20 minutách plavby loď naklonily na pravou stranu a plavidlo začalo nabírat vodu. Panika mezi pasažéry, nárazy dalších vln a prázdného malého dřevěného člunu pak přispěly k tomu, že se loď potopila. Podle Sumbayakové se spousta lidí nestihla z lodi včas dostat. Mnozí z těch, co vyskočili, prohráli boj s rozbouřenými vodami jezera.

V Indonésii, kterou tvoří přes 17.000 ostrovů, dochází k lodním nehodám poměrně často. Za jednu z příčin je označována skutečnost, že úřady nevynucují důsledně bezpečnostní předpisy.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1