Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nestrašte s migranty, vyzval papež politiky. Je to podle něj rozsévání rasismu a násilí

Nestrašte s migranty, vyzval papež politiky. Je to podle něj rozsévání rasismu a násilí

Papež František dnes důrazně napomenul politiky, kteří podle jeho slov podněcují strach z migrantů a rozsévají tím násilí a rasismus. Ve svém poselství tyto politiky podle médií vyzval, aby se "řídili ctností uvážlivosti" a pomohli tak těmto lidem integrovat se.

Papež je znám tím, že se staví na obranu uprchlíků a migrantů. Nově tak nyní učinil v poselství připraveném ke Světovému dni míru katolické církve, který se slaví každý rok 1. ledna. Toto poselství, které má pro rok 2018 motto Migranti a uprchlíci: Muži a ženy hledající mír, je tradičně rozesíláno hlavám států a vlád a mezinárodním institucím.

Nové poselství nejvyššího představitele římskokatolické církve přichází v době, kdy se migrace stala hlavním politickým problémem v řadě zemí. Patří mezi ně mimo jiné Itálie, Rakousko, Německo a Spojené státy.

V nedávných německých parlamentních volbách například posílila protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) na úkor Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, známé vstřícnějším postojem k uprchlíkům. Podobně se příští rok v Itálii očekávají volební zisky stejně orientované Ligy severu, jejíž vůdce Matteo Salvini proti migrantům často plamenně brojí.

František poukázal na to, že v mnoha zemích se šíří rétorika varující před riziky pro národní bezpečnost nebo před vysokou cenou za přijetí nově příchozích. Tato rétorika snižuje lidskou důstojnost.

"Ti, kteří z jakéhokoli možného politického důvodu podněcují strach z migrantů, místo budování míru rozsévají násilí, rasovou diskriminaci a xenofobii, což jsou velmi znepokojivé věci pro všechny, kdo se zajímají o bezpečnost každé lidské bytosti," uvedl papež.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1