Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Netanjahu se brání korupčnímu skandálu. Podle médií už ale začalo odpočítávání jeho posledních dní

Netanjahu se brání korupčnímu skandálu. Podle médií už ale začalo odpočítávání jeho posledních dní

Vláda je stabilní a předčasné volby se neplánují, prohlásil Benjamin Netanjahu. Izraelský premiér tak reagoval na úterní zprávu, že policie doporučila prokuratuře jeho stíhání za údajné braní úplatků. Podle izraelského tisku ale začalo odpočítávání posledních dní Netanjahua v úřadu. Policie vycházela ze lživých svědectví tvrdí premiérův advokát.

Podle policie premiér od filmového producenta Arnona Milchana výměnou za výhody přijal dary za 750.000 šekelů (4,4 milionu Kč). Hadad řekl, že suma je "nadhodnocená, nesprávná a fakty nepodložená". Netanjahu podle něj "nepřijal úplatek ani jeden den, rok, nikdy". V Milchanův prospěch prý intervenoval v jediném případě, a to v kauze víz.

"Ujišťuji vás, že vládní koalice je stabilní. Nikdo, já ani nikdo jiný, neplánuje volby. Budeme spolupracovat ve prospěch izraelských občanů do konce volebního termínu," řekl Netanjahu. Konečné slovo v rozhodnutí o premiérově stíhání má generální prokurátor, který se ale podle tisku může vyjádřit i za několik měsíců. Mandát současné vlády končí v roce 2019, ale většina parlamentních voleb v Izraeli v minulosti byla předčasná.

Opozice Netanjahua vyzvala k rezignaci a vůdce Strany práce Avi Gabbaj řekl, že premiérovi spojenci si musejí zvolit mezi dodržováním zákona a podporou Netanjahua.

Ministr financí Moše Kahlon, jehož strana Kulanu je pro vládní koalici zásadním spojencem, sdělil, že by měly přestat útoky na policii a že by soudní systém měl mít prostor pracovat bez nátlaku.

Poslanec Ofer Šelah se zastal vůdce své strany Budoucnost existuje Jaira Lapida, který byl klíčovým svědkem proti Netanjahuovi. Lapid se stal terčem útoků premiérových spojenců.

Netanjahuova strana Likud premiéra brání. Poslanec David Amsalem policii ostře kritizoval a prohlásil, že se dopustila "pokusu o státní převrat". "Jsou věci, které jsou v demokratické společnosti zakázány, a toto je jedna z nich," řekl dnes. Ministryně kultury Miri Regevová řekla, že vše, co se označuje jako úplatek od Milchana, byl pouze "projev vztahu dvou přátel".

Premiér je vyšetřován v souvislosti se dvěma kauzami, označovanými čísly 1000 a 2000. V první jde o úplatky od Milchana a australského podnikatele Jamese Packera. Cenné dary od nich putovaly k Netanjahuovi i jeho ženě. V kauze 2000 se jedná o údajný úplatek, podvod a zneužití důvěry v případě dohody s vydavatelem listu Jediot achronot Arnonem Mozesem. Účelem prý bylo zaplatit příznivější zpravodajství a oslabit vliv listu Israel hajom. Tento list patří někdejšímu Netanjahuovu příznivci a štědrému sponzorovi amerických republikánů americkému podnikateli Sheldonovi Adelsonovi. Izraelská policie loni vyslechla jeho i jeho ženu a Adelson tehdy řekl, že byl zprávou o Netanjahuových kontaktech s Mozesem zklamán a rozhořčen.

Lapid ve své výpovědi, označované za klíčovou, uvedl, že Netanjahu prosadil rozšíření zákona, který osvobodil jeho štědré příznivce o miliony dolarů na daních.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek