Články odjinud

Netrpělivost a podráždění. Experti popsali, co na Trumpa s Putinem prozradila řeč jejich těla

Netrpělivost a podráždění. Experti popsali, co na Trumpa s Putinem prozradila řeč jejich těla

Žádné spiklenecké pomrkávání ale netrpělivost a vnitřní neklid. To podle profesorky na HAMU a expertky na nonverbální komunikaci Noemi Zárubové provázelo první summit prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina. „Bylo vidět, že jsou to dva dominantní jedinci, kteří se hodně hlídají, aby se neusmáli,“ analyzovala Zárubová setkání obou státníků.

Finské Helsinky v pondělí hostily první summit Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem. Přestože americký prezident v úvodu zmínil, že se oba státníci budou věnovat spíše těm nekontroverzním tématům – vynechal třeba zásahy do amerických voleb či otázku Krymu – nonverbální řeč těla politiků dávala najevo netrpělivost a podráždění.

„Podání ruky nebylo tentokrát jako přetahovaná - což je oblíbený Trumpův způsob - ale odehrál se na polovině prezidenta Trumpa a Putin se musel trochu natáhnout,“ všímá si Zárubová. „Prezident Trump byl ve své oblíbené dominantní póze, roztažené nohy a prsty rukou do stříšky, ale tentokrát byla vidět netrpělivost. Putinova póza byla elegantnější, avšak když Trump začal hovořit, Putinova ruka na opěrce signalizovala podráždění.

Expert televizní stanice Sky News Mark Stone popsal nonverbální komunikaci obou prezidentů jako „neohrabanou“, nicméně všimnul si, že Trump na Putina v úvodu setkání mrknul.

Podle Zárubové však ani zde nešlo o gesto porozumění. „Mrknutí jedním okem zpravidla signalizuje spiklenectví nebo signál porozumění, avšak v tomto případě se o nic takového nejednalo. Záškub v oku bych kvalifikovala spíše jako vyjádření vnitřního neklidu,“ uzavírá pro INFO.CZ Zárubová.

 

Články odjinud