Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neuvěřitelné příběhy z ostrova albínů: Rodina je zavrhla, lidé je chtějí zabít

Neuvěřitelné příběhy z ostrova albínů: Rodina je zavrhla, lidé je chtějí zabít

Jejich život je plný komplikací. Albíni žijící v Africe musí počítat nejen se zdravotními problémy, ale i s nevybíravým chováním okolí. Rodina lidi bez melaninu často odvrhne, jiní je zase chtějí zabít, jelikož věří v zázračné účinky jejich těl. V Tanzanii ale mnozí z nich našli ostrov bezpečí.

Christinu Waguluovou nečekalo v Tanzanii nic snadného. Narodila se jako albínka, tedy člověk bez barviva melaninu. Se světlou barvou kůže před sebou nemá vidinu dlouhého života. Pod spalujícím sluncem dostane 98 procent albínů do svých 40 let rakovinu kůže a zemře.

Krátký život navíc provází boj se stigmatizací. Domorodí Afričané odlišnosti nepřijímají. „Můj otec se mě zřekl hned po narození. Moji strýcové mě chtěli zabít,“ vypráví Waguluová televizi CNN. Lov na albíny je v Africe běžný. Lidé jejich kosti a orgány prodávají šamanům. Věří, že mají magickou moc. Svoji roli hraje i pověra, podle níž sex s albínkou může vyléčit AIDS.

Albíni v Tanzanii ale našli bezpečný přístav, kam se mohou uchýlit. V relativní izolaci žijí na ostrově Ukerewe uprostřed Viktoriina jezera. V současné době tu přebývá 75 albínů, jejich komunita se však rozrůstá.

Štěstí tu našla i Waguluová. „Žila jsem osamělý život, dokud jsem nenašla přítele, který má albinismus stejně jako já,“ popisuje.

Ostrov albínů zaujal také hudebního producenta Iana Brennana, jenž se rozhodl zde založit některé kulturní aktivity. Přišel například s nápadem uspořádat hudební workshopy. Zjistil přitom, že většina lidí, kteří na Ukerewe žíjí, nikdy nezpívala. Měli to zakázané, zejména v kostele.

„I tuhle základní svobodu jim upírali. Vždyť to je jediný způsob svobody projevu, který měli lidé vždy povolený. Dokonce i otroci,“ diví se Brennan.

S pomocí jádra místní komunity, do kterého patřila i Waguluová, se mu nakonec povedlo utvořit sbor s názvem Tanzánský albínský soubor. Písně zpívá převážně ve svahilštině, některé texty jsou ale napsané v místních dialektech.

Výsledkem Brennanovy práce je album White African Power, které nyní vydává. Albíni na něm zpívají písně reflektující jejich životní příběh. „Myslím, že je to krásné. Jejich umělecká odvaha a to co vyjadřují. Cítím se poněkud zahanbeně,“ dodává producent.