Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neuvěřitelný příběh: policie po 18 letech našla v pořádku ženu, kterou jako novorozence unesli

Neuvěřitelný příběh: policie po 18 letech našla v pořádku ženu, kterou jako novorozence unesli

Kamiyah Mobleyová se v 1998 narodila ve floridské nemocnici. Ještě než si jí rodiče stihli odnést domů, někdo ji během pár hodin unesl. Dnes je z ní dospělá žena, která o své minulosti doteď neměla ani tušení a ženu, u které vyrůstala, považovala za svoji pravou matku. 

Policie v Jižní Karolíně dívku nalezla živou a zdravou po sérii různých tipů od lidí. Jeden z posledních dostala loni a právě ten pomohl policisty dovést na stopu 51leté Glorie Williamsové. Tu vyšetřovatelé kvůli podezření z únosu rovnou zadrželi.

Identitu dívky potvrdily testy DNA. Dnes už 18letá mladá žena celou dobu žila pod jiným jménem a v domnění, že je Williamsová její pravá matka.

Únos, který se odehrál před 18 lety, poznamenal celou rodinu. Žena vystupující jako zdravotní sestra vzala novopečené matce její osm hodin staré miminko z nemocničního pokoje, aby mu změřila teplotu. Místo toho s ním ale zmizela.

Řadu let pak Shanara Mobleyová v den narození svého prvního dítěte upekla koláč, ukrojila kousek, zabalila ho do alobalu a schovala do mrazáku. Doufala, že z něj bude Kamiyah jednou moct ochutnat. Babička, která si vnučku ani nestihla pochovat, řekla v roce 2008 deníku Times-Union: „Jen jsem se modlila k Bohu, abych ji mohla vidět, ještě než umřu.“

 Rodina Kamiyah je z jejího nalezení štěstím bez sebe. Úřad šerifa v Jacksonville ale náladu mírní – bude záležet na dívce, jak se ke své biologické rodině postaví. „Oběť je nyní dospělá,“ říká šerif Mike Williams, který vyzývá média, aby respektovala dívčino soukromí. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1