Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neveselý rok 2017. Ve světě sílí frustrace, ukazuje průzkum

Nadcházející měsíce mnoho lidí nevyhlíží zrovna s optimismem. Čím dál víc z nich se cítí, jako že je politici zradili a že je společnost zapomněla na svém okraji. Myslí si, že jejich domovská země prochází úpadkem a volají po silném nekonvenčním vůdci. Ukazuje to aktuální průzkum agentury Ipsos Mori. Letošní rok je přitom i v Evropě ve znamení hned několika voleb. Pocit nejistoty a frustrace v nich může hrát rozhodující roli – například už v těch prezidentských ve Francii, které se odehrají na jaře.

„Politické šoky loňského roku obnovily zájem o veřejné mínění, my už ale vysoký stupeň nespokojenosti s tradičním systémem pozorujeme delší dobu. Může se to projevit různými způsoby – ekonomickou nejistotou, pocitem ignorování ze strany elit, protiimigračním sentimentem a obecným pocitem úpadku. Naše studie naznačuje, že mnoho zemí po celém světě sdílí pohled, že systém už jim neslouží,“ popisuje Bobby Duffy z institutu Ipsos Social Research. Frustraci a nespokojenost sdílejí lidé napříč celým světem. Výrazně negativně letošní rok vyhlíží Evropané.

Průzkum agentury Ipsos Mori z podzimu loňského roku vykresluje náladu obyvatel dvaceti dvou zemí. Téměř 60 procent z nich se domnívá, že jejich domovina prochází úpadkem. Toto nejvíc vnímají lidé v Jihoafrické republice, Jižní Koreji, Itálii a v Brazílii. Nejspokojenější jsou naopak v Indii a Kanadě. Je ale potřeba dodat, že většina dotazovaných si myslí, že jejich země se ještě může postavit na nohy.

Přes polovinu lidí si myslí, že jejich země prochází úpadkemPřes polovinu lidí si myslí, že jejich země prochází úpadkemautor: Info.cz

„Dnes se máme hůř“

Šíří se taky pocit, že současná generace si žije hůř než ta předešlá. Celkově v to věří 43 procent dotazovaných. Zatímco Latinská Amerika a další rozvíjející se ekonomiky si současnou situaci spíše pochvalují, evropské ekonomiky – hlavně ty v Maďarsku, Francii, Itálii, Španělsku nebo Belgii – vycházejí z průzkumu mnohem negativněji.

Současná generace si žije hůře než ta předešláSoučasná generace si žije hůře než ta předešláautor: Info.cz

Neveselé vyhlídky vedou některé respondenty i k pocitu, že celý systém je pokažený. Dvě třetiny věří, že tradiční strany a politici se nestarají o „obyčejné“ lidi. Z pohledu Evropana je výsledek velmi alarmující ve Francii, kde se blíží prezidentské volby. Tradičním politikům tam podle průzkumu nedůvěřuje celých 76 procent obyvatel. A téměř stejné množství Francouzů se domnívá, že jim experti nerozumí.

V mnoha zemích sílí pocit, že lidé ve vedení se nestarají o „obyčejné lidi“

Image and video hosting by TinyPic

Prakticky se to pak promítá do volání po silném lídrovi, který se nebojí porušovat pravidla. V zemi galského kohouta po něm touží celých 80 procent obyvatel. Silnou poptávku po vládě pevné ruky zaznamenal průzkum taky v Itálii, Polsku nebo v Belgii. Na úplně opačném konci žebříčku skončilo Španělsko, Švédsko a Německo.

Touha po silném vůdci, který bude ochotný porušovat pravidla

Touha po silném vůdci, který bude ochotný porušovat pravidlaTouha po silném vůdci, který bude ochotný porušovat pravidlaautor: Info.cz

Horkým tématem posledních let je globalizace, respektive otázka, co lidem přináší. Přes 40 procent dotazovaných si stále myslí, že otevřít zemi zahraničnímu obchodu je příležitost. Podle 26 procent to ale představuje hrozbu. Globalizaci vidí stále pozitivně třeba ve Velké Británii. Jenže v už zmíněné Francii nebo Itálii přibývá lidí, kteří se jí obávají.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744