Neveselý rok 2017. Ve světě sílí frustrace, ukazuje průzkum | info.cz

Články odjinud

Neveselý rok 2017. Ve světě sílí frustrace, ukazuje průzkum

Nadcházející měsíce mnoho lidí nevyhlíží zrovna s optimismem. Čím dál víc z nich se cítí, jako že je politici zradili a že je společnost zapomněla na svém okraji. Myslí si, že jejich domovská země prochází úpadkem a volají po silném nekonvenčním vůdci. Ukazuje to aktuální průzkum agentury Ipsos Mori. Letošní rok je přitom i v Evropě ve znamení hned několika voleb. Pocit nejistoty a frustrace v nich může hrát rozhodující roli – například už v těch prezidentských ve Francii, které se odehrají na jaře.

„Politické šoky loňského roku obnovily zájem o veřejné mínění, my už ale vysoký stupeň nespokojenosti s tradičním systémem pozorujeme delší dobu. Může se to projevit různými způsoby – ekonomickou nejistotou, pocitem ignorování ze strany elit, protiimigračním sentimentem a obecným pocitem úpadku. Naše studie naznačuje, že mnoho zemí po celém světě sdílí pohled, že systém už jim neslouží,“ popisuje Bobby Duffy z institutu Ipsos Social Research. Frustraci a nespokojenost sdílejí lidé napříč celým světem. Výrazně negativně letošní rok vyhlíží Evropané.

Průzkum agentury Ipsos Mori z podzimu loňského roku vykresluje náladu obyvatel dvaceti dvou zemí. Téměř 60 procent z nich se domnívá, že jejich domovina prochází úpadkem. Toto nejvíc vnímají lidé v Jihoafrické republice, Jižní Koreji, Itálii a v Brazílii. Nejspokojenější jsou naopak v Indii a Kanadě. Je ale potřeba dodat, že většina dotazovaných si myslí, že jejich země se ještě může postavit na nohy.

Přes polovinu lidí si myslí, že jejich země prochází úpadkemPřes polovinu lidí si myslí, že jejich země prochází úpadkemautor: Info.cz

„Dnes se máme hůř“

Šíří se taky pocit, že současná generace si žije hůř než ta předešlá. Celkově v to věří 43 procent dotazovaných. Zatímco Latinská Amerika a další rozvíjející se ekonomiky si současnou situaci spíše pochvalují, evropské ekonomiky – hlavně ty v Maďarsku, Francii, Itálii, Španělsku nebo Belgii – vycházejí z průzkumu mnohem negativněji.

Současná generace si žije hůře než ta předešláSoučasná generace si žije hůře než ta předešláautor: Info.cz

Neveselé vyhlídky vedou některé respondenty i k pocitu, že celý systém je pokažený. Dvě třetiny věří, že tradiční strany a politici se nestarají o „obyčejné“ lidi. Z pohledu Evropana je výsledek velmi alarmující ve Francii, kde se blíží prezidentské volby. Tradičním politikům tam podle průzkumu nedůvěřuje celých 76 procent obyvatel. A téměř stejné množství Francouzů se domnívá, že jim experti nerozumí.

V mnoha zemích sílí pocit, že lidé ve vedení se nestarají o „obyčejné lidi“

Image and video hosting by TinyPic

Prakticky se to pak promítá do volání po silném lídrovi, který se nebojí porušovat pravidla. V zemi galského kohouta po něm touží celých 80 procent obyvatel. Silnou poptávku po vládě pevné ruky zaznamenal průzkum taky v Itálii, Polsku nebo v Belgii. Na úplně opačném konci žebříčku skončilo Španělsko, Švédsko a Německo.

Touha po silném vůdci, který bude ochotný porušovat pravidla

Touha po silném vůdci, který bude ochotný porušovat pravidlaTouha po silném vůdci, který bude ochotný porušovat pravidlaautor: Info.cz

Horkým tématem posledních let je globalizace, respektive otázka, co lidem přináší. Přes 40 procent dotazovaných si stále myslí, že otevřít zemi zahraničnímu obchodu je příležitost. Podle 26 procent to ale představuje hrozbu. Globalizaci vidí stále pozitivně třeba ve Velké Británii. Jenže v už zmíněné Francii nebo Itálii přibývá lidí, kteří se jí obávají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud