Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevídaný obrat Islámského státu. Do boje verbuje i ženy, kterým to dříve zakazoval

Nevídaný obrat Islámského státu. Do boje verbuje i ženy, kterým to dříve zakazoval

Samozvaný Islámský stát (IS) v bojích stále ztrácí další území. Snižuje se také počet jeho věrných bojovníků. Někteří padnou při obraně měst, další zběhnou. IS se proto musel uchýlit k dosud nevídanému kroku. Skupina v arabských novinách nabádá, aby se ke svaté válce přidaly i ženy. 

„Dnes v kontextu války proti IS je nutné, aby i muslimské ženy splnily svoji povinnost a podpořily mudžahedíny v tomto boji. Připravte se na to, abyste bránily své náboženství a obětovaly se Alláhovi,“ píše se dle listu The Independent v arabských novinách.

Jde o náhlý obrat v rétorice IS, který dlouhodobě zakazoval ženám účastnit se bojů. Jejich posláním bylo dle doktríny hlavně vdát se za bojovníka, rodit mu děti a připravovat je na válku v řadách džihádistů. Experti potvrzují, že síla islamistů slábne, hledají tak nové bojovníky i tam, kde to původně odmítali.

„Je to bezprecedentní krok a hodně to vypovídá o tom, jak o sobě v současnosti IS sám uvažuje. Po analýze textu je zřejmé, že džihád se dostal z útočné fáze k obraně,“ potvrzuje výzkumník z Mezinárodního centra pro studium radikalizace a politického násilí (ICSR) Charlie Winter.

Poslední zprávy z bojiště změnu směru potvrzují. Od léta roste počet sebevražedných atentátnic v okolí iráckého Mosulu a ženy pravděpodobně působí i na frontové linii poblíž syrského města Dajr az-Zaur.

Už letos v červenci se v propagandistickém časopise IS Rumiyah objevil rozhovor se ženou, která bojuje v řadách islamistů a nabádá ostatní, aby „kurážně povstaly a obětovaly se pro tuto válku, ne snad kvůli nedostatku mužů, ale kvůli svojí lásce k džihádu“.

Oficiální statistiky americké koalice potvrzují, že mužů ochotných položit život ve svaté válce ubývá. Kolem syrské Rakky, která je v současnosti v podstatě hlavním městem IS, se nachází kolem dvou tisíc bojovníků.

Ženy k útokům začala od roku 2005 využívat i Al-Kajda. Sebevražedné atentátnice do boje také dlouhodobě vysílá islamistická odnož v Nigerii Boko Haram. I do bojů IS se už v minulosti zapojovaly ženy. Známý je například příběh Němky Lindy Wenzelové, která se údajně po příjezdu do Mosulu provdala za místního bojovníka a stala se z ní výkonná ostřelovačka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1