Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neviditelná stěna i vězeňský plot. Trumpovi už přišly návrhy na jeho velkou mexickou zeď

Neviditelná stěna i vězeňský plot. Trumpovi už přišly návrhy na jeho velkou mexickou zeď

Americký prezident Donald Trump udělal z nejkontroverznější stavby světa soutěž. Středa byla posledním dnem, do kdy se mohli podávat přihlášky do výběru na stavbu „skvělé velké“ zdi na americko-mexických hranicích. Zeď by měla být přesně taková, jakou si ji americký prezident Donald Trump přeje. Někteří kritici s nadsázkou tvrdí, že bude kombinovat tři činnosti, ve kterých Trump vyniká: soutěž krásy, reality show a xenofobii. Co zájemci o stavbu navrhují?

Výběr bude poměrně složitý. Po prvním kole budou muset uchazeči podat detailnější technické návrhy. Poté se bude konat další kolo, z něhož vyjdou finalisté, kteří v San Diegu v Kalifornii postaví 9 metrů dlouhý prototyp zdi a 3 krát 3 metrů velký zkušební model, na kterém bude moci vláda otestovat odolnost návrhu. Ty firmy, jejíchž návrh vydrží devadesát minut nepřetržitého náporu tvrdé síly a zároveň splní přísné estetické požadavky, budou mít šanci postavit jeden z největších amerických projektů, píše deník Guardian.

Každý návrh musí splnit určená kritétia. Zeď by měla být dostatečně vysoká, nemělo by být možné po ní vyšplhat a na severní straně musí působit esteticky. Měla by mít také zabudované prvky, které umožní vidět na druhou stranu – kvůli povědomí o tom, co se tam děje. 

A jaké jsou některé návrhy?

Matt Kaye z Integrated Security Corporation plánuje navrhnout společně s dalšími firmami zeď, která bude tvořena dvěma ploty z pletiva, mezi kterými bude „území nikoho“ a detekční systém. Kaye popisuje koncept jako plot podobný těm, které obklopují vězení. A jaké výhody nabízí? Je levnější a mnohem méně zasahuje do prostředí než betonová zeď.

Liz Derrová, zakladatelka a šéfka firmy zabývající se umělou inteligencí Simularity, navrhuje neviditelnou virtuální zeď, která použije systém umělé inteligence, jež bude analyzovat satelitní snímky spolu se záběry bezpečnostních kamer a hledat podezřelé pohyby. Derrová řekla, že její firma podporuje migraci a diverzitu. Její řešení by snížilo náklady na zeď o 90 procent. Podnikatelka nepředpokládá, že bude projekt vybrán, není totiž fyzicky hmatatelný.

Steve Speake, ředitel Kalmar Rough Terrain Center, přichází s neobvyklým návrhem na fyzické bariéry. Kalmarova firma vyrábí přístroje, které mohou dopravit přepravní kontejnery v náročném terénu, proto navrhuje, že by zeď mohla být postavena právě z nich. Věří totiž, že by museli použít jeho přístroje na přepravu. Za návrh sice sklidil kritiku, on ho dál brání. Prý je to rozumné, protože kvůli poklesu obchodu je na světě mnoho nepoužívaných kontejnerů.

Za zmínku stojí, že velké nadnárodní firmy, které mají kapacitu na tak velký projekt, se do něj nepřihlásily. Pravděpodobně kvůli tomu, že s plánem nesouhlasí podle průzkumů 62 procent Američanů a není jasné, jak bude financován. Mnozí také spekulují o tom, že projekt dospěje maximálně do fáze stavby prototypů. „Administrativa se pravděpodobně snaží udělat úplné minimum a získat co největší publicitu,“ řekl k tomu Phil Ting, člen legislativního výboru Kalifornie.

Ting je jen jeden z mnoha politiků, kteří volají po bojkotu firem, které by se chtěly do stavby zdi zapojit. A nejen americké firmy by se mohly dostat do potíží. Mexická vláda varovala tamní podnikatele před zničením pověsti, pokud se do stavby zdi zapojí. Některé společnosti berou ovšem stavbu zdi především jako byznys.