Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nevím, nepamatuji si." Říká slovenský ministr vnitra Kaliňák o událostech kolem kauzy Gorila

„Nevím, nepamatuji si." Říká slovenský ministr vnitra Kaliňák o událostech kolem kauzy Gorila

Obvinění všemi směry a vyhýbavé odpovědi. Tak by se dal shrnout rozhovor slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka s novináři, když přišla na přetřes korupční kauza Gorila. Politik tvrdí, že vyšetřování neovlivňoval a na řadu událostí si prý nepamatuje.

Ministr vnitra za sociálně-demokratickou stranu Smer nerad hovoří o kauze Gorila. V korupční aféře, která otřásla Slovenskem před šesti lety, se jednalo o propojení politiků s investiční skupinou Penta. Na nesrovnalosti upozornil bývalý policista Marek Gajdoš.

Toho podle informací nezávislého slovenského Denníku N označil Robert Kaliňák za „neschopného vyšetřovatele, který se zbavuje zodpovědnosti, kydá špínu a je spřízněný s novináři.“ Když měl ale politik prostor pro vysvětlení, vůbec jej nevyužil.

„Nevím, nepamatuju si,“ odpovídal sociální demokrat na dotazy reportérů. Zpravodajce Denníku N Monice Tódové pak opakovaně řekl, že v jeho očích není novinářkou a nejprve poměrně nevybíravě odmítl reagovat na její dotazy. Později řekl, že do průběhu vyšetřování nezasahoval. Redakce záznam zveřejnila na svém facebooku.

Bývalý policista, který na případu pracoval, ale tvrdí něco jiného. „Poté, co jsme zkraje roku 2015 chtěli zahájit jedno trestní stíhání, mě zavolali k prezidentovi Gašparovi (pozn. Policejního sboru) do kanceláře s tím, že tam je ministr Kaliňák a chce se mě na něco zeptat. Měl tam tehdy nějakou tiskovku. Ptal se mě, jak je to s tím stíháním, protože to může poškodit Slovenskou informační službu v očích zahraničních partnerů,“ řekl slovenskému tisku Marek Gajdoš.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1