Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevinní manželé seděli ve vězení 21 let. Jako odškodné dostanou 75 milionů

Nevinní manželé seděli ve vězení 21 let. Jako odškodné dostanou 75 milionů

V přepočtu 75 milionů korun bude muset americký stát Texas vyplatit manželům Danovi a Fran Kellerovým, které soud v 90. letech poslal neprávem do vězení za údajné sexuální zneužívání dětí v rámci satanistických rituálů. Kvůli justičnímu omylu pár ve vězení strávil 21 let, informovala dnes agentura AFP.

Kellerovi byli z vězení propuštěni už v roce 2013, teprve letos v červnu je ale soud prohlásil za nevinné. V úterý jim přiznal odškodnění ve výši 3,4 milionu dolarů (75 milionů korun).

Dan a Fran Kellerovi se dostali do vězení v roce 1992 poté, co je několik dětí ze školky, kterou provozovali v texaském Austinu, obvinilo ze sexuálního zneužívání, z provozování satanistických rituálů a z mučení dětí i zvířat. Soud následně oba manžele poslal do vězení na 48 let.

Před čtyřmi lety se ale Kellerovi dostali na svobodu poté, co se podařilo prokázat, že se lékař, který údajně našel na jednom z dětí známky zneužití, mýlil. Údajná oběť, která stála v roce 1991 na počátku celého případu, v roce 2013 v rozhovoru rovněž přiznala, že si na žádné zneužívání nevzpomíná.

Podle aktuálního rozhodnutí soudu mají 75letý Dan Keller a jeho o osm let mladší manželka Fran nárok na odškodnění ve výši 80 000 dolarů (1,8 milionu korun) za každý rok strávený za mřížemi.

„Znamená to, že si nebudeme muset dělat starosti a střádat drobáky na sociální pojištění a placení účtů z minulosti. Znamená to, že budeme skutečně svobodní. Můžeme začít žít - bez nočních můr,“ řekla Fran Kellerová v reakci na rozhodnutí soudu. Podle ní si manželé z odškodného koupí dům a vůz a zaplatí si i zdravotní pojištění.

Podle místního listu Austin American-Statesman dosud Kellerovi žili v chudobě a nebyli vzhledem ke své minulosti i věku ani schopni najít si nějakou práci.

Podle listu The Texas Tribune vyplatil stát Texas od roku 1991 do poloviny loňského roku na odškodném za justiční omyly celkem 93,6 milionu dolarů (dvě miliardy korun).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744