Články odjinud

Nevybuchlá puma z druhé světové války vyhnala z domovů téměř 9000 obyvatel Drážďan

Nevybuchlá puma z druhé světové války vyhnala z domovů téměř 9000 obyvatel Drážďan

Téměř 9000 lidí muselo během noci na dnešek opustit své domovy v Drážďanech, policie tam kvůli nálezu bomby z druhé světové války nařídila evakuaci. Původně měla být oblast poblíž hlavního nádraží vyklizena do tří hodin ráno, v 09:30 ale evakuace stále nebyla dokončena. V saské metropoli jde o největší evakuaci v souvislosti se zneškodňováním bomby z druhé světové války, informoval list Sächsische Zeitung.

Britská letecká puma se našla v úterý odpoledne při stavebních pracích necelé dva kilometry severozápadně od drážďanského hlavního nádraží. Policie plánovala, že bude bomba zneškodněna na místě, a to ještě v noci na dnešek. Evakuace se ale protáhla. Postiženou oblast muselo během noci opustit zhruba 8700 lidí, evakuovány byly mimo jiné domov důchodců a pečovatelský dům, ve kterých žije celkem asi 240 lidí.

I více než 70 let po konci druhé světové války jsou podobné evakuace v Německu poměrně běžné. Největší podobnou akcí v poválečných dějinách země byla loni v září evakuace více než 60 tisíc obyvatel ve Frankfurtu nad Mohanem. Letos v dubnu se pak muselo evakuovat asi 10.000 lidí v Berlíně. V celém Německu se každý rok najde více než 2000 tun válečných bomb a munice. V únoru 1945 americká a britská letadla shodila na Drážďany kolem 4000 tun bomb, které zničily centrum města a zabily až 25 tisíc lidí.

 

Články odjinud