Články odjinud

Nevyrábíme, ani nevyvíjíme. KLDR odmítla, že dodává Sýrii materiál pro chemické zbraně

Nevyrábíme, ani nevyvíjíme. KLDR odmítla, že dodává Sýrii materiál pro chemické zbraně

Zpravodajský server BBC a agentura AP ve středu informovaly o tom, že KLDR posílá do Sýrie materiál, který může být použit pro výrobu chemických zbraní a balistických raket. Odkazovaly na dosud nezveřejněnou zprávu OSN, do níž novináři měli možnost nahlédnout. KLDR tyto zprávy označila za výmysl Washingtonu. Tamní agentuře KCNA to řekl mluvčí severokorejského ústavu pro americká studia. 

"Jak už jsme několikrát uvedli, naše republika nevyvíjí, nevyrábí a neskladuje chemické zbraně a je proti chemickým zbraním jako takovým," cituje KCNA mluvčího, který nařčení označil za nesmyslná.

Podle dokumentu OSN Pchjongjang nedovoleně dodával Sýrii materiály, které lze upotřebit při výrobě chemických zbraní. Jednalo se například o kyselinovzdorné a žáruvzdorné dlaždice, které je možné použít pro výstavbu zařízení, jež chemické zbraně produkují. Zásilky obsahovaly také antikorozní a kyselinovzdorné trubky, ventily či teploměry.

Tato obvinění přicházejí krátce poté, co se v médiích objevila nová obvinění týkající se použití bomb obsahujících chlor při útocích syrských vládních sil. Režim prezidenta Bašára Asada tato nařčení odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud