Newyorská prokurátorka zažalovala Trumpa i s rodinou. Porušují podle ní setrvale zákony | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Newyorská prokurátorka zažalovala Trumpa i s rodinou. Porušují podle ní setrvale zákony

Newyorská prokurátorka zažalovala Trumpa i s rodinou. Porušují podle ní setrvale zákony

Prokurátorka státu New York podala žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa, jeho děti i jeho nadaci.  Jsou obviněni, že po dobu víc než deseti let setrvale a rozsáhle porušovali americké zákony, týká se to i období kampaně v roce 2016 před prezidentskými volbami. Cílem žaloby je mimo jiné rozpuštění Trumpovy nadace. Prezident to považuje za směšné.

Podle prokurátorky Barbary Underwoodové se Trumpova nadace navzdory své povaze nelegálně angažovala v dění před prezidentskými volbami v USA s cílem ovlivnit je. 

Prokurátorka konstatuje, že Trump nezákonně instruoval svoji nadaci k podpoře jeho  prezidentské kampaně a využíval tak nelegálně její pověst i peníze pro vlastní politický prospěch a k podpoře svého realitního byznysu. Dokládat to mají mimo jiné statisícové platby, které nadace vynakládala na urovnání sporů ohledně Trumpových nemovitostí.

„Trump Foundation byla bezmála jen šekovou knížkou pro platby pana Trumpa nebo jeho podniků bez ohledu na účel a zákonnost,“ uvádí se v prohlášení prokurátorky. „Takto by privátní nadace fungovat neměla,“ dodává Underwoodová, která byla do funkce jmenována za vlády prezidenta Baracka Obamy.

Podle BBC má nezákonný postup dokládat také nákup malby znázorňující Donalda Trumpa pro jeden z jeho golfových klubů. Tato transakce je popisována jako příklad jedné z minimálně pěti plateb, kdy měly být porušeny daňové zákony a kdy nadace překročila normy pro neziskové spolky.

V rozporu s americkými zákony měla organizace Trump Foundation poukázat volebnímu štábu celkem přes 2,8 milionu dolarů (62 milionů Kč).

Trump se nařčení brání na twitteru, kde vinu dává demokratům z New Yorku, kteří podle něj dělají vše, aby ho pošpinili. Argumentuje údajným finančním přínosem jeho nadace pro charitu a konstatuje, že nehodlá soudní při vzdát.

Žaloba se týká i Trumpových synů Erica a Donalda juniora a jeho dcery Ivanky. 

Žalobci kromě výše zmíněného rozpuštění nadace usilují o to, aby Trumpovi měli dočasný zákaz působení v čele jakýchkoli neziskovek s působností v New Yorku.

Deník New York Times žalobu označuje za vyvrcholení dvouletého vyšetřování charitativních aktivit Donalda Trumpa. Prezident sám naopak tvrdí, že šetření bylo dva roky u ledu a teď ho prokurátoři vytáhli.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.