Články odjinud

Newyorská prokurátorka zažalovala Trumpa i s rodinou. Porušují podle ní setrvale zákony

Newyorská prokurátorka zažalovala Trumpa i s rodinou. Porušují podle ní setrvale zákony

Prokurátorka státu New York podala žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa, jeho děti i jeho nadaci.  Jsou obviněni, že po dobu víc než deseti let setrvale a rozsáhle porušovali americké zákony, týká se to i období kampaně v roce 2016 před prezidentskými volbami. Cílem žaloby je mimo jiné rozpuštění Trumpovy nadace. Prezident to považuje za směšné.

Podle prokurátorky Barbary Underwoodové se Trumpova nadace navzdory své povaze nelegálně angažovala v dění před prezidentskými volbami v USA s cílem ovlivnit je. 

Prokurátorka konstatuje, že Trump nezákonně instruoval svoji nadaci k podpoře jeho  prezidentské kampaně a využíval tak nelegálně její pověst i peníze pro vlastní politický prospěch a k podpoře svého realitního byznysu. Dokládat to mají mimo jiné statisícové platby, které nadace vynakládala na urovnání sporů ohledně Trumpových nemovitostí.

„Trump Foundation byla bezmála jen šekovou knížkou pro platby pana Trumpa nebo jeho podniků bez ohledu na účel a zákonnost,“ uvádí se v prohlášení prokurátorky. „Takto by privátní nadace fungovat neměla,“ dodává Underwoodová, která byla do funkce jmenována za vlády prezidenta Baracka Obamy.

Podle BBC má nezákonný postup dokládat také nákup malby znázorňující Donalda Trumpa pro jeden z jeho golfových klubů. Tato transakce je popisována jako příklad jedné z minimálně pěti plateb, kdy měly být porušeny daňové zákony a kdy nadace překročila normy pro neziskové spolky.

V rozporu s americkými zákony měla organizace Trump Foundation poukázat volebnímu štábu celkem přes 2,8 milionu dolarů (62 milionů Kč).

Trump se nařčení brání na twitteru, kde vinu dává demokratům z New Yorku, kteří podle něj dělají vše, aby ho pošpinili. Argumentuje údajným finančním přínosem jeho nadace pro charitu a konstatuje, že nehodlá soudní při vzdát.

Žaloba se týká i Trumpových synů Erica a Donalda juniora a jeho dcery Ivanky. 

Žalobci kromě výše zmíněného rozpuštění nadace usilují o to, aby Trumpovi měli dočasný zákaz působení v čele jakýchkoli neziskovek s působností v New Yorku.

Deník New York Times žalobu označuje za vyvrcholení dvouletého vyšetřování charitativních aktivit Donalda Trumpa. Prezident sám naopak tvrdí, že šetření bylo dva roky u ledu a teď ho prokurátoři vytáhli.