Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Newyorská prokurátorka zažalovala Trumpa i s rodinou. Porušují podle ní setrvale zákony

Newyorská prokurátorka zažalovala Trumpa i s rodinou. Porušují podle ní setrvale zákony

Prokurátorka státu New York podala žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa, jeho děti i jeho nadaci.  Jsou obviněni, že po dobu víc než deseti let setrvale a rozsáhle porušovali americké zákony, týká se to i období kampaně v roce 2016 před prezidentskými volbami. Cílem žaloby je mimo jiné rozpuštění Trumpovy nadace. Prezident to považuje za směšné.

Podle prokurátorky Barbary Underwoodové se Trumpova nadace navzdory své povaze nelegálně angažovala v dění před prezidentskými volbami v USA s cílem ovlivnit je. 

Prokurátorka konstatuje, že Trump nezákonně instruoval svoji nadaci k podpoře jeho  prezidentské kampaně a využíval tak nelegálně její pověst i peníze pro vlastní politický prospěch a k podpoře svého realitního byznysu. Dokládat to mají mimo jiné statisícové platby, které nadace vynakládala na urovnání sporů ohledně Trumpových nemovitostí.

„Trump Foundation byla bezmála jen šekovou knížkou pro platby pana Trumpa nebo jeho podniků bez ohledu na účel a zákonnost,“ uvádí se v prohlášení prokurátorky. „Takto by privátní nadace fungovat neměla,“ dodává Underwoodová, která byla do funkce jmenována za vlády prezidenta Baracka Obamy.

Podle BBC má nezákonný postup dokládat také nákup malby znázorňující Donalda Trumpa pro jeden z jeho golfových klubů. Tato transakce je popisována jako příklad jedné z minimálně pěti plateb, kdy měly být porušeny daňové zákony a kdy nadace překročila normy pro neziskové spolky.

V rozporu s americkými zákony měla organizace Trump Foundation poukázat volebnímu štábu celkem přes 2,8 milionu dolarů (62 milionů Kč).

Trump se nařčení brání na twitteru, kde vinu dává demokratům z New Yorku, kteří podle něj dělají vše, aby ho pošpinili. Argumentuje údajným finančním přínosem jeho nadace pro charitu a konstatuje, že nehodlá soudní při vzdát.

Žaloba se týká i Trumpových synů Erica a Donalda juniora a jeho dcery Ivanky. 

Žalobci kromě výše zmíněného rozpuštění nadace usilují o to, aby Trumpovi měli dočasný zákaz působení v čele jakýchkoli neziskovek s působností v New Yorku.

Deník New York Times žalobu označuje za vyvrcholení dvouletého vyšetřování charitativních aktivit Donalda Trumpa. Prezident sám naopak tvrdí, že šetření bylo dva roky u ledu a teď ho prokurátoři vytáhli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1