Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezákonné věznění, fyzické mučení, psychické týrání. Drsná realita války na Donbase

Nezákonné věznění, fyzické mučení, psychické týrání. Drsná realita války na Donbase

Na východoukrajinském Donbasu zaznamenali porušování lidských práv jak na území ovládaném proruskými separatisty, tak kyjevskou vládou. Informovala o tom dnes šéfka pozorovatelské mise OSN pro lidská práva Fiona Frazerová. Na obou stranách konfliktní linie nezákonně zadržují lidi, které pak psychicky i fyzicky týrají.

„Zaznamenáváme i nadále případy nezákonného zatýkání. V mnoha případech pak zadržené fyzicky a psychicky týrají a mučí, a to po obou stranách demarkační linie. Vězni neměli kontakt s vnějším světem, byli biti, mučeni elektrickým proudem, byla jim odepřena lékařská pomoc a nutili je podepisovat různá doznání," řekla Frazerová.

Přestože za poslední dva roky takových případů ubylo, tyto praktiky podle šéfky mise trvají. Problémem pro pozorovatele je pak odepření přístupu k vězňům na straně proruských separatistů, Kyjev přitom do svých věznic dveře pozorovatelské misi otevřel.

Podle dnešní zprávy Úřadu Vysokého komisaře OSN navíc na Ukrajině dochází k „systematickému porušování práva na spravedlivý proces v případech souvisejících s konfliktem".

Zpráva dále upozorňuje na selektivní přístup k jednotlivým případům, jako jsou například vraždy demonstrantů na protivládních protestech na kyjevském náměstí Nezávislosti v únoru 2014 nebo požár budovy odborů v Oděse v květnu 2014, při kterém zahynulo 41 lidí. „Tři roky uplynuly a nikdo z politických představitelů spoluzodpovědných za tyto vraždy nebyl doposud postaven před soud," píše se ve zprávě.

Konflikt na východě Ukrajiny si doposud vyžádal přes 10.000 lidských životů, bezmála třetinu tvoří civilisté. Dalších více než 23.900 lidí se od vypuknutí bojů zranilo. Pozorovatelská mise dále zaznamenává neustálé porušování příměří na obou stranách demarkační linie.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744