Nezákonné věznění, fyzické mučení, psychické týrání. Drsná realita války na Donbase | info.cz

Články odjinud

Nezákonné věznění, fyzické mučení, psychické týrání. Drsná realita války na Donbase

Na východoukrajinském Donbasu zaznamenali porušování lidských práv jak na území ovládaném proruskými separatisty, tak kyjevskou vládou. Informovala o tom dnes šéfka pozorovatelské mise OSN pro lidská práva Fiona Frazerová. Na obou stranách konfliktní linie nezákonně zadržují lidi, které pak psychicky i fyzicky týrají.

„Zaznamenáváme i nadále případy nezákonného zatýkání. V mnoha případech pak zadržené fyzicky a psychicky týrají a mučí, a to po obou stranách demarkační linie. Vězni neměli kontakt s vnějším světem, byli biti, mučeni elektrickým proudem, byla jim odepřena lékařská pomoc a nutili je podepisovat různá doznání," řekla Frazerová.

Přestože za poslední dva roky takových případů ubylo, tyto praktiky podle šéfky mise trvají. Problémem pro pozorovatele je pak odepření přístupu k vězňům na straně proruských separatistů, Kyjev přitom do svých věznic dveře pozorovatelské misi otevřel.

Podle dnešní zprávy Úřadu Vysokého komisaře OSN navíc na Ukrajině dochází k „systematickému porušování práva na spravedlivý proces v případech souvisejících s konfliktem".

Zpráva dále upozorňuje na selektivní přístup k jednotlivým případům, jako jsou například vraždy demonstrantů na protivládních protestech na kyjevském náměstí Nezávislosti v únoru 2014 nebo požár budovy odborů v Oděse v květnu 2014, při kterém zahynulo 41 lidí. „Tři roky uplynuly a nikdo z politických představitelů spoluzodpovědných za tyto vraždy nebyl doposud postaven před soud," píše se ve zprávě.

Konflikt na východě Ukrajiny si doposud vyžádal přes 10.000 lidských životů, bezmála třetinu tvoří civilisté. Dalších více než 23.900 lidí se od vypuknutí bojů zranilo. Pozorovatelská mise dále zaznamenává neustálé porušování příměří na obou stranách demarkační linie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud