Články odjinud

Nezamořujte atmosféru hrozbami a nátlakem. KLDR před summitem s Trumpem „peskuje“ USA

Nezamořujte atmosféru hrozbami a nátlakem. KLDR před summitem s Trumpem „peskuje“ USA

Severní Korea si nepřeje, aby USA před chystanou vrcholnou schůzkou představitelů obou zemí používaly nátlak a vojenské hrozby. Oznámil to dnes zdroj ze severokorejského ministerstva zahraničí, jehož citovala severokorejská agentura KCNA. USA podle tohoto zdroje KLDR provokují, když hrozí, že nezruší sankce proti Severní Koreji, dokud se země nevzdá jaderných zbraní.

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una se připravuje a měl by se konat za několik týdnů.

Kim se 27. dubna sešel s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a dohodli se na denuklearizaci Korejského poloostrova.

KDLR v minulých týdnech zmírnila své výpady proti USA. Nové varování z úst pracovníka ministerstva zahraničí podle serveru BBC naznačuje, že rozhovory mezi KLDR a USA nebudou snadné.

Zástupce severokorejského ministerstva zahraničí sdělil, že Washington „veřejnost uvádí v omyl“, když tvrdí, že slib denuklearizace je výsledkem sankcí a dalších nátlakových prostředků. USA podle tohoto zdroje atmosféru navíc zhoršují rozmísťováním vojenských zařízení na Korejském poloostrově. „USA (Severní Koreu) záměrně provokují v době, kdy situace na Korejském poloostrově směřuje k míru a usmíření díky historickému summitu mezi Jihem a Severem,“ uvádí severokorejský zdroj. Hodnotí to jako „nebezpečný pokus zmařit těžce získanou příznivou atmosféru pro dialog a vrátit stav znovu na počátek“. Zdroj také nedoporučuje, aby si USA "mírové úmysly (KLDR) vyložily jako slabost a pokračovaly v tlaku a vojenských hrozbách".

Trump řekl, že chce sankce a další opatření proti KLDR zatím zachovat. Domnívá se také, že jeho rozhodné stanovisko pomohlo pokročit v usmíření obou Korejí. Podle Trumpa už je rozhodnuto, kde a kdy se s Kimem sejde, avšak přesné údaje zatím zveřejněny nebyly.

 

Články odjinud