Nezamořujte atmosféru hrozbami a nátlakem. KLDR před summitem s Trumpem „peskuje“ USA | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezamořujte atmosféru hrozbami a nátlakem. KLDR před summitem s Trumpem „peskuje“ USA

Nezamořujte atmosféru hrozbami a nátlakem. KLDR před summitem s Trumpem „peskuje“ USA

Severní Korea si nepřeje, aby USA před chystanou vrcholnou schůzkou představitelů obou zemí používaly nátlak a vojenské hrozby. Oznámil to dnes zdroj ze severokorejského ministerstva zahraničí, jehož citovala severokorejská agentura KCNA. USA podle tohoto zdroje KLDR provokují, když hrozí, že nezruší sankce proti Severní Koreji, dokud se země nevzdá jaderných zbraní.

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una se připravuje a měl by se konat za několik týdnů.

Kim se 27. dubna sešel s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a dohodli se na denuklearizaci Korejského poloostrova.

KDLR v minulých týdnech zmírnila své výpady proti USA. Nové varování z úst pracovníka ministerstva zahraničí podle serveru BBC naznačuje, že rozhovory mezi KLDR a USA nebudou snadné.

Zástupce severokorejského ministerstva zahraničí sdělil, že Washington „veřejnost uvádí v omyl“, když tvrdí, že slib denuklearizace je výsledkem sankcí a dalších nátlakových prostředků. USA podle tohoto zdroje atmosféru navíc zhoršují rozmísťováním vojenských zařízení na Korejském poloostrově. „USA (Severní Koreu) záměrně provokují v době, kdy situace na Korejském poloostrově směřuje k míru a usmíření díky historickému summitu mezi Jihem a Severem,“ uvádí severokorejský zdroj. Hodnotí to jako „nebezpečný pokus zmařit těžce získanou příznivou atmosféru pro dialog a vrátit stav znovu na počátek“. Zdroj také nedoporučuje, aby si USA "mírové úmysly (KLDR) vyložily jako slabost a pokračovaly v tlaku a vojenských hrozbách".

Trump řekl, že chce sankce a další opatření proti KLDR zatím zachovat. Domnívá se také, že jeho rozhodné stanovisko pomohlo pokročit v usmíření obou Korejí. Podle Trumpa už je rozhodnuto, kde a kdy se s Kimem sejde, avšak přesné údaje zatím zveřejněny nebyly.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.