Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nežiju v jiné galaxii, vzkazuje EU Mayová. Jednání o brexitu budou podle ní tvrdá

Nežiju v jiné galaxii, vzkazuje EU Mayová. Jednání o brexitu budou podle ní tvrdá

Jednání o odchodu Británie z Evropské unie budou zjevně těžká. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici BBC to dnes v reakci na sobotní summit sedmadvaceti členských zemí EU v Bruselu uvedla premiérka Theresa Mayová. Británie podle ní proto potřebuje silné a stabilní vedení. Mayová zároveň odmítla kritiku, že její vláda je ohledně jednání o takzvaném brexitu odtržena od reality.

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí Evropské unie v sobotu na mimořádném summitu v Bruselu schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství. Předseda Evropské rady Donald Tusk Londýn varoval, že sedmadvacítka je ve svém postoji jednotná. Případná snaha Británie využívat rozdílů mezi zeměmi by podle něj byla jen iluzí.

„Tento a některé další komentáře evropských lídrů, které jsme měli možnost slyšet, ukazují, že nastane okamžik, kdy budou ta jednání tvrdá," řekla ministerská předsedkyně. Británie proto podle ní potřebuje "silné a stabilní" vedení.

Mayová znovu zopakovala stanovisko, že je připravena ukončit jednání o brexitu bez konečné dohody, pokud nebude spokojena s podmínkami, které jí Brusel nabídne. Dál chce usilovat rovněž o paralelní jednání o odchodu Británie z EU i o jejích budoucích vztazích se sedmadvacítkou. To však EU rezolutně odmítá. Jednání o budoucích vztazích připouští až v případě „dostatečného pokroku" v rozhovorech o odluce.

720p 480p 360p 240p
brexit

Mayová v dnešním rozhovoru také odmítla kritiku, že její vláda ohledně jednání s EU „žije v jiné galaxii" než zbytek evropské sedmadvacítky, a že ji proto čeká vystřízlivění. Reagovala na dnešní článek listu The Times, který se věnuje sobotnímu summitu a nese titulek „Mayová žije v jiné galaxii, říká Brusel".

Například německá kancléřka Angela Merkelová občany Británie ve čtvrtek varovala, aby si ohledně nadcházejících jednání o odchodu z unie nedělali žádné iluze. Británie podle ní po brexitu nebude moci mít stejná práva, jaká mají členské státy.

Podle informací německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vstupuje Evropská komise do jednání o brexitu značně skeptická. Její předseda Jean-Claude Juncker údajně při setkání s Mayovou tento týden v Londýně nenarazil u britské premiérky na žádné známky ochoty dělat kompromisy. „Opouštím Downing Street desetkrát skeptičtější, než jsem byl předtím," řekl podle FAZ Juncker. Předseda komise po setkání s britskou premiérkou údajně volal německé kancléřce Merkelové, která následující den pronesla ve Spolkovém sněmu onen projev, v němž varovala Brity před "iluzemi".

Britská premiérka by podle FAZ chtěla jednu z hlavních otázek brexitu - budoucí postavení občanů EU v Británii a Britů v EU - vyřešit už na summitu v červnu, tedy zřejmě krátce po začátku jednání o odchodu Británie z evropského společenství. Londýn údajně plánuje s unijními občany jednat po brexitu stejně, jako s kterýmikoli jinými občany třetích zemí. V Británii žije asi 3,2 milionu občanů ze zemí sedmadvacítky, v EU zhruba 1,2 milionu Britů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744