Nezvěte Obamu na svatbu, prosí britská vláda prince Harryho. Obává se hněvu Trumpa | info.cz

Články odjinud

Nezvěte Obamu na svatbu, prosí britská vláda prince Harryho. Obává se hněvu Trumpa

Britská vláda naléhá na prince Harryho, aby nepozval bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu s manželkou na svou svatbu. Napsal to britský bulvární list The Sun, podle kterého se vláda obává nelibosti, kterou by to mohlo vyvolat u současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Harry a jeho americká snoubenka Meghan Markleové předtím už dali najevo, že si přejí aby Obamovi na jejich „velký den“ 19. května dorazili.

Třiatřicetiletý Harry se s manželi Obamovými spřátelil u příležitosti charitativní sportovní soutěže Invictus Games pro vojenské veterány, kteří jsou po bojových zraněních invalidní.

Naopak je všeobecně známa nechuť Harryho a Meghan k Trumpovi, kterého na svatbu rozhodně pozvat nehodlají. Meghan v minulém roce na internetu negativně komentovala Trumpovu předvolební kampaň.

Britské ministerstvo zahraničí a úřad britské premiérky tak mají velké obavy, že tato událost znemožní Therese Mayové smysluplně s Trumpem spolupracovat. „Harry dal jasně najevo, že chce Obamovi na svatbě, a to způsobuje spoustu nervozity,“ sdělil podle The Sun vysoce postavený vládní činitel. „Trump by mohl zareagovat velmi ošklivě, kdyby se Obamovi dostali na královskou svatbu dřív, než by se on sešel s královnou,“ dodal.

Vzhledem k tomu že svatba není státní záležitostí, může vláda k ní vydat pouze doporučení. Nebudou oficiálně zvány hlavy států a vlád. Seznam hostů sestaví Buckinghamský palác místo ministerstva kultury, které se úkolu ujímá například při státních pohřbech.

S Trumpem má přitom své rozpory i britská vláda. Premiérka Mayová ho neváhala nedávno kritizovat za to, že sdílel na twitteru protimuslimský obsah z účtu britské krajní pravice.

Jak bude vypadat královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové? Podrobnosti čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud