Ničivý požár v Londýně možná způsobila vadná lednička. Může zabíjet i ta vaše? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ničivý požár v Londýně možná způsobila vadná lednička. Může zabíjet i ta vaše?

Ničivý požár v Londýně možná způsobila vadná lednička. Může zabíjet i ta vaše?

Přestože je na závěry zatím brzy, podle britských médií je jednou z variant příčiny devastujícího požáru londýnského obytného domu vadná lednička. Vycházejí přitom z výpovědí svědků, podle kterých jeden ze zdrcených obyvatel domu sousedům přiznal, že požár možná způsobila jeho porouchaná chladnička. Bílou ledničku z vysoce hořlavého plastu má přitom doma drtivá většina z nás. Na co si dávat pozor a jak zabránit tomu, aby podobná katastrofa nepotkala i vás?

„Každý dům má ledničku nebo mrazničku a je pravděpodobné, že budou bezpečně fungovat po mnoho let, není ale nadsázka říct, že jsou potenciálně nejnebezpečnějšími domácími spotřebiči, pokud vypukne požár,“ říká podle deníku The Telegraph členka londýnského hasičského sboru Rita Dexterová.

Její slova potvrzuje i zpráva z počátku letošního roku, která sestavila seznam hořlavých materiálů, které používají výrobci chladniček. Zpráva věnuje pozornost hlavně těm součástkám, které v minulosti selhaly a staly se zdrojem požáru. „Obsahují velké množství vysoce hořlavé pěnové izolace, která je často chráněná pouze tenkým plastovým obalem. Pokud dojde k poruše nebo se požár začne šířit směrem k ledničce nebo mrazáku, může to být recept na katastrofu,“ říká Dexterová.

Zatímco většina dnes vyráběných ledniček je pokrytá kovem, drtivá většina starších ale i některé nové modely jsou z plastu, který je vysoce hořlavý. Může tak způsobit požár, který se rychle šíří. Do ovzduší navíc začnou unikat nebezpečné toxické plyny. Ledničky jsou navíc jedny z mála spotřebičů, které jsou trvale zapojeny do elektřiny. Hrozí proto, že oheň vzplane, když budete spát.

Navzdory varování hasičů však neexistuje žádné nařízení, které by používání vysoce hořlavých materiálů zakazovalo. „Dát nehořlavý nebo protipožární potah na zadní stranu spotřebičů je poměrně snadná změna, kterou mohou výrobci udělat a která by podle nás snížila počet zranění a úmrtí,“ tvrdí Dexterová.

Nebezpečí dokazuje i test londýnských hasičů, který provedli ve speciální protipožární místnosti. Plastová lednička se ocitla v plamenech po 90 sekundách a po necelých třech minutách museli ledničku dokonce uhasit, protože požár zachvátil celou testovací místnost. Jak uvádí londýnský hasičský sbor, požáry vzniklé vznícením ledničky jsou v britském hlavním městě poměrně časté – k těmto případům vyjíždějí průměrně jednou týdně.

720p 360p
Peklo v Londýně

Plastovou ledničku však doma má většina domácností. Jakých rad byste se měli držet, abyste katastrofě u vás doma zabránili?

  • Hasiči doporučují, aby byly únikové cesty volné v případě požáru. Mít ledničku v chodbě proto není dobrý nápad – při útěku z hořícího bytu byste nemuseli dostat ven.
  • Podle hasičů je dobré mít doma alespoň jeden hlásič požáru. Pokud ho máte, ujistěte se, že funguje.
  • Pravidelně kontrolujte funkčnost vašeho spotřebiče. Pokud máte podezření, že lednička nebo mrazák nefunguje jak má, raději spotřebič úplně vypněte.
  • Naplánujte si únikovou cestu pro případ, že požár vypukne

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.