Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nigel Farage jako britský velvyslanec v USA. Realita nebo jen sen Donalda Trumpa?

Nigel Farage jako britský velvyslanec v USA. Realita nebo jen sen Donalda Trumpa?

Hlasitý zastánce brexitu a bývalý předseda strany UKIP by byl podle nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ideálním kandidátem na britského velvyslance ve Spojených státech.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump se na svém twitteru nechal slyšet, že by Nigel Farage Británii v USA skvěle reprezentoval. „Udělal by skvělou práci,“ uvedl.

Tento bezprecedentní zásah ze strany Trumpa by mohl zkomplikovat vztahy mezi ním a britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ta odmítla Farageovo trvzení o jeho kompetentnosti navazovat vztahy s Trumpovou administrativou. Úřad premiérky dnes uvedl, že „neexistuje žádné volné místo, vynikajícího velvyslance v USA již máme.“

Krátce po amerických volbách umístil Farage na svém twitteru fotografii s Donaldem Trumpem.  „Byla to pro mne čest strávit čas s Donaldem Trumpem. Byl uvolněný a plný dobrých nápadů. Jsem přesvědčený, že bude dobrým prezidentem,“ napsal Farage na sociální síti.

 

Ivana Trumpová jako velvyslankyně v Česku?

Ivana TrumpováIvana Trumpováautor: Reuters

Zlínská rodačka o svém zájmu stát se velvyslankyní USA v Česku řekla americkým médiíím krátce poté, co její exmanžel vyhrál prezidentské volby. Jestli má na post šanci, ale podle listu The Washington Post není jasné. Američtí novináři také uvedli, že by se velvyslaneckého místa mohla dočkat i druhá Trumpova žena – Marla Maplesová. Působit by mohla „kdesi v Africe".

Trumpův štáb zatím o metodě výběru budoucích velvyslanců oficiálně neinformoval. V USA ale v minulosti kandidáti bez diplomatických zkušeností uspěli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1