Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nikáb mu zachránil život. V oděvu pro muslimky se skrýval před hrdlořezy Islámského státu

Nikáb mu zachránil život. V oděvu pro muslimky se skrýval před hrdlořezy Islámského státu

Když takzvaný Islámský stát ovládl město nedaleko iráckého Mosulu, jeho nožům a kulkám unikl jen málokterý policista. Abu Alawi zůstal naživu jen díky tomu, že se zahalil do dámského nikábu, který prý nosil víc než dva a půl roku. O svém příběhu nyní řekl britskému deníku BBC.

Město Hamam al-Alil islámští radikálové obsadili v polovině roku 2014. Jejich první kroky vedly do budovy armády a policie. Nejvýše postavené zabili na místě a ostatním nabídli svého druhu amnestii – zůstanou naživu, pouze pokud se postaví armádě a budou žít podle pravidel Islámského státu.

Abu Alawi se nejprve snažil ukrýt doma, islamisté ale prováděli domovní prohlídky, které byly čím dál častější. Musel proto vymyslet jiný způsob, jak si zachránit život a začal myslet na útěk. Jediným řešením byl nikáb – dlouhé černé šaty se závojem, bez kterých ženy pod nadvládou IS ven vyjít nemohly. Nikáb, který kromě očí pokrývá celé tělo i hlavu, poskytl Abuovi dokonalé krytí. Schoval jeho zavalitou postavu i vousatou tvář.

Abu ale nebyl jediný, kdo měl podobný nápad. Případy, kdy byli jeho kolegové převlečení za ženy islamisty odhaleni, mu naháněly strach. Buď nebyli tak přesvědčiví, nebo prostě jen neměli štěstí. „Byli blízko mě tolikrát a já byl tak vystrašený,“ popisuje Abu, jak mu vždy bušilo srdce, když se ocitl vedle radikálů.

Podobnou taktiku zvolil i jeho kolega Abu Ali. I on si tak zachránil život. Jeho bratr už ale takové štěstí neměl. Jako důstojník byl spolu s mnoha dalšími kolegy Islámským státem zavražděn a pohřben v hromadném hrobu za městem. Nepřežil ani Alawiho otec – na cestě do Mosulu ho radikálové vzali s sebou jako lidský štít.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744