Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nikdo nedokáže pochopit, co se stalo.“ Kurdové jsou ze snadného obsazení Kirkúku zmatení

„Nikdo nedokáže pochopit, co se stalo.“ Kurdové jsou ze snadného obsazení Kirkúku zmatení

Šok a obrovské zklamání. Přesně to nyní prožívají Kurdové, kteří se po pondělním bleskovém obsazení města Kirkúk iráckou armádou rozhodli z místa utéct. Velká část z nich prchla do Irbílu – hlavního města autonomního Kurdistánu, kde se snaží pochopit, co se vlastně stalo. Nerozumí hlavně tomu, proč kurdské milice Pešmergů město nebránily. „Nemohu vyjádřit svůj smutek a pobouření, otázkou ale je, proč se pešmergské síly stáhly,“ řekl jeden z Kurdů, který po příjezdu iráckých tanků z Kirkúku utekl. Zmatení Kurdové, kteří mají strach o vlastní budoucnost, se se svými svěřili americké televizi CNN.

Rychlá vojenská operace irácké armády přišla jen tři týdny poté, co se drtivá většina Kurdů v referendu vyjádřila pro nezávislost Kurdistánu. Vláda v Bagdádu však hlasování považuje za neústavní a podporu Kurdové nezískali ani u Spojených států.

Poté, co město v pondělí obsadily irácké tanky, se značná část vyděšených Kurdů rozhodla Kirkúk opustit. Mnozí utekli do Irbílu – hlavního města irácké autonomní oblasti Kurdistán, kde se snaží pochopit, co se vlastně stalo. Město leží mimo uznané hranice autonomního Kurdistánu. Kontrolu nad městem však Kurdové převzali v roce 2014 poté, co ho irácké síly po ofenzivě Islámského státu opustily.

„Šok je příliš velký a nedovedu si představit, co se přes noc stalo, hlavně po všech těch výhrůžkách a zastrašování Pešmergů proti těm, kteří se blížili k provincii,“ popsal své zklamání pro americkou televizi CNN 33letý Samal Omar.

Irácká armáda ovládla město téměř z hodiny na hodinu, kdy získala kontrolu i nad oblastmi kolem Kirkúku včetně ropné rafinerie. Jak v pondělí uvedla irácká armáda, kurdské milice – označované jako Pešmergové – jednotkám nekladly velký odpor. Kolem toho, co se stalo během střetů mezi iráckými a kurdskými silami, ale panují zmatky. A nejasná je pozice i samotných Kurdů. Velitel Pešmergů totiž obvinil členy Vlastenecké unie Kurdistánu – politické strany kurdského regionu – z toho, že po irácké invazi opustily své posty, což označil za zradu.

Jak pro CNN řekli někteří Kurdové, ještě před iráckou ofenzivou se mnozí z nich rozmístili se zbraněmi v ruce do ulic, aby tak iráckou operaci odvrátili. Například Mohamed Werya prý před útěkem do Arbílu nespal dva dny. „Viděl jsem, jak úředníci odjíždějí, a říkal jsem si: ‚Proč bych měl zůstat a ohrozit svůj život a rodinu?‘,“ popisuje 37letý Kurd chaotické scény, kdy se lidé snažili dostat z města co nejrychleji pryč.

„Kdo je zodpovědný za to, co se stalo?“ ptá se Werya. Stejnou otázku si však kladou i další Kurdové, kteří kvůli strachu z iráckých jednotek podporovaných šíitskými milicemi Lidové mobilizační síly (PMU), které jsou formálně součástí ozbrojených sil Iráku.

„Nemohu vyjádřit svůj smutek a pobouření, otázkou ale je, proč se pešmergské síly stáhly. Proč nám to neřekli dřív a my jsme žili v přesvědčení, že je tu někdo, kdo nás brání?“ ptá se 55letý Abu Mahmúd. „Nečekal jsem, že se mnohaleté snahy za 40 minut ztratí,“ dodává rozhořčený Kurd.

„Nikdo nedokáže pochopit, co se přesně stalo,“ říká 40letý Fouad Azíz. „Jsou tu obvinění proti kurdským stranám v regionu, někteří jsou obviňováni z podvodu a opuštění bojových míst,“ dodává.

Zatímco z Kirkúku, kde žijí různá etnika, v pondělí uprchlo několik tisíc Kurdů, turkmenská a arabská část populace naopak oslavovala, že se město dostalo pod kontrolu Bagdádu. „Někteří lidé jsou zklamaní z toho, co se stalo, hlavně Kurdové a někteří Arabové, protože byli vůči Kurdům loajální. A je jim to líto, protože mnoho kurdských rodin opustilo své domovy a uprchlo do Kurdistánu,“ říká kurdský blogger Qais Book, který v Kirkúku zůstal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1