Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nikdy jsem neměl větší strach o naši zemi.“ Bývalý neonacista se bojí současných extremistů

„Nikdy jsem neměl větší strach o naši zemi.“ Bývalý neonacista se bojí současných extremistů

V 80. letech s partou skinheadů terorizoval v Los Angeles muslimy a černochy. Kvůli napadení strávil rok ve vězení. Teď se bývalý neonacista Timothy Zaal obává svých následovníků. V otevřené zpovědi, kterou publikoval server Politico tvrdí, že současní radikálové jsou nebezpečnější.

Jako mladý, koukal Zaal s přáteli násilná videa Ku Klux Klanu. Když minulý víkend sledoval události v Charlottesville, jako by se vrátil v čase. Před několika lety sice komunitu skinheadů opustil, přesto se do myšlení amerických extremistů dokáže vcítit.

„Po prozkoumání alternativní pravice a násilí, které jsem ve Virginii viděl, si uvědomuji, že ty skupiny jsou velice podobné těm z mé doby. Nenávidí stejné menšiny. Vypouští stejné konspirační teorie, konzumují stejný druh propagandy,“ praví.

Zároveň však upozorňuje, že mají daleko větší úspěchy. Souvisí to se změnou jejich přístupu. Zaal popisuje skinheadskou komunitu 80. let jako partu radikálů, kteří ve volných chvílích napadají v supermarketech lidi odlišné pleti nebo sexuální orientace.

Zaal byl rasistou od deseti let, kdy jeho bratra postřelil černoch. V sedmnácti s přáteli zbil mladého homosexuála tak, že málem zemřel. A o pár let později zaútočil v obchodě na jiného muže tmavé pleti a íránský pár. Dostal rok vězení.

„To mě skutečně radikalizovalo. Cítil jsem se jako oběť. Myslel jsem si, že stát kontroluje židovská komunita a policie. Byly to paranoidní bludy, které jsem měl z dezinformačních médií, která jsem sledoval místo mainstreamového tisku,“ popisuje s tím, že jeho okolí tvořili téměř výhradně jiní skinheadi a zprávy čerpal z médií, která schvalovala jeho organizace.

Po návratu z vězení si mezi soukmenovci získal větší respekt. Postupem času sledoval, jak se mění přístup radikálů k jejich vlastnímu obrazu. Už nechtěli, aby je společnost vnímala jako teroristy.

„Bylo nám řečeno, že půjdeme na vysokou školu, necháme si narůst vlasy, budeme mít tetování, nastoupíme do armády a dostaneme se do vlivných obchodních a politických rolí. Staneme se respektovanou součástí společnosti,“ říká Zaal a poukazuje na současnou alternativní pravici a jejího zakladatele Richarda Spencera, který vede think tank Institut národní politiky.

Zaal přestal být radikálem, když začal více cestovat a potkával se s lidmi různých ras. Když pak jeho syn rasisticky zavolal na černocha v supermarketu, zděsilo ho, že by potomek mohl opakovat otcovy chyby.

Bývalý skinhead nyní upozorňuje, že současná generace extremistů má i kvůli internetu daleko větší možnosti a snadněji konzumuje propagandu. „Sleduji, jak před našima očima rozkvétá nová generace nacionalistů. Nikdy jsem neměl větší strach o budoucnost naší země,“ uzavírá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1