„Nikdy nás neporazíte," vzkazuje švédský premiér teroristům. Útočník je zatím stále neznámý | info.cz

Články odjinud

„Nikdy nás neporazíte," vzkazuje švédský premiér teroristům. Útočník je zatím stále neznámý

Do davu lidí najelo ve švédském hlavním městě Stockholmu nákladní auto. Při útoku zemřeli podle posledních informací policistů čtyři lidé. Nejméně 15 lidí je zraněných, tento stav se ale podle vyšetřovatelů může měnit. Švédský list Aftonbladet informoval, že policie dopadla podezřelého muže, který se k útoku přiznal. Úřady ale zatím potvrdily pouze to, že zadržely osobu, která je předmětem zvláštního vyšetřování. Jestli jde o muže, jehož fotografii z průmyslových kamer úřady zveřejnily během odpoledne, zatím není jasné. Policisté řekli jen, že se mu podobá. Švédský premiér řekl, že země byla napadena. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok. Se stejnou verzí pracuje i policie. 

Švédský premiér Stefan Löfven řekl, že Švédsko se nenechá zastrašit. „Cílem terorismu je podkopat demokracii. Ale takového cíle nebude nikdy dosaženo ve Švédsku," prohlásil šéf vlády na večerní tiskové konferenci. Země je podle něj silná a nenechá se podobnými útoky zlomit. Úřady už zpřísnily kontrolu hranic.

„Náš vzkaz bude vždy jasný: nikdy nás neporazíte, nebudete vládnout našim životům, nikdy nevyhrajete," řekl Löfven.

Auto najelo na třídu Drottninggatan krátce před 15. hodinou. Podle svědků narazilo do výlohy obchodního domu Åhlens city.

„Chtěl jsem telefonovat a šel k oknu. Najednou jsem uslyšel silné žuchnutí. Šel jsem na balkon a viděl dvě zraněné ženy ležet na ulici, dole vpravo," citují švédská média svědka Bengta-Erika Ekholma. „Po minutách se něco přihodilo. Něco jako tlačenice. Lidé začali běžet ulicí."

Jde o jedno z nejfrekventovanějších míst v samém srdci města. Policie podle místních médií zadržela řidiče auta, který se k činu přiznal. Úřady to ale zatím nepotvrdily. Řekly pouze, že zatkly osobu, která je předmětem zvláštního vyšetřování a je to muž, jehož fotografii zveřejnily během odpoledne. Zároveň také vyšetřovatelé vyslechli tři další lidi. 

Muž podezřelý z útokuMuž podezřelý z útokuautor: Twitter

„Nevíme, zda šlo o izolovaný útok, a nemůžeme vyloučit, zda nepřijdou ještě nějaké další. Umístili jsme policejní hlídky na strategická místa,“ uvedla policie.

České ministerstvo zahraničí zatím nemá žádné informace o tom, že by mezi obětmi byli Češi.

Místo útoku

 

Švédský pivovar Spendrups potvrdil, že šlo o auto jeho společnosti. Někdo ho podle vedení firmy během dnešního dne unesl. 

„Jde o jeden z našich distribučních vozů, který rozváží dodávky. Během doručování do restaurace Caliante do auta někdo skočil a odjel s ním v okamžiku, kdy řidič vykládal zboží," řekl agentuře TT News mluvčí pivovaru Marten Lyth.

Záběry z místa

 


 


Švédská policie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení. Lidé nesmí vycházet ze svých domů, uzavřené jsou všechny přístupové cesty k parlamentu. Ve městě také nejezdí metro. Na příkaz policie byly také zastavené vlaky. 


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud