Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nikdy nezapomeneme. Výročí masakru na Náměstí nebeského klidu si připomněly tisíce lidí

Nikdy nezapomeneme. Výročí masakru na Náměstí nebeského klidu si připomněly tisíce lidí

Desetitisíce lidí se dnes sešly v Hongkongu, aby si vzpomínkovou akcí se svíčkami připomněly 28. výročí krvavého potlačení prodemokratických protestů na náměstí Tchien-an-men v Pekingu. Tehdejší masakr studentů vzpomněl i Tchaj-wan, jehož prezidentka nabídla při této příležitosti Číně pomoc při jejím přechodu k demokracii.

Bezmála tři desetiletí poté, co Peking v noci na 4. června roku 1989 poslal tanky a vojáky k potlačení studenty vedených protestů, čínské úřady zakazují jakoukoliv veřejnou připomínku této události na území pevninské Číny a dosud ještě nezveřejnily oficiální údaj o počtu obětí z řad studentů, dělníků i dalších občanů požadujících politické reformy. Podle údajů založených na odhadech svědků a organizací na obranu lidských práv zemřelo při zásahu armády na náměstí Tchien-an-men několik stovek až několik tisíc osob.

Krvavé potlačení protestů zůstává v lidové Číně tabu vymazaným z učebnic dějepisu a cenzurovaným v tisku a na sociálních sítích, poznamenala AFP. Připomínky masakru z června 1989 se pořádají jen v Hongkongu, který se těší částečné autonomii, a na Tchaj-wanu.

Organizátoři letošní vigilie v Hongkongu podle agentury Reuters uvedli, že se ve Victoria Parku sešlo kolem 110 000 lidí. Hongkongská policie odhadla počet účastníků vzpomínkové akce na 18 000.

Ta má letos zvlášť silný politický podtext, protože se koná necelý měsíc před očekávanou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga u příležitosti 20. výročí předání Hongkongu pod čínskou správu.

„Až Si Ťin-pching přijede, bude vědět, že lidé v Hongkongu nezapomněli,“ řekl agentuře Reuters jeden z organizátorů každoroční vzpomínkové akce Lee Cheuk-yan.

„Studenti, kteří zemřeli (v roce 1989), stále ještě nedostali to, co si zaslouží. Bojovali za svou budoucnost, stejně jako my bojujeme za svou budoucnost,“ řekl účastník akce, student Yanny Chan.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen u příležitosti výročí masakru na Tchien-an-men řekla, že největším rozdílem mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou demokracie a svoboda. Podle Reuters tím popíchla Peking vdobě, kdy jsou vztahy mezi Čínou a samosprávným ostrovem na nízkém bodě.

„Pokud jde o demokracii, někteří jsou vpředu, někteří pozadu, nakonec k ní ale všichni dospějeme,“ napsala prezidentka čínsky na svém facebookovém účtu a některé ze svých komentářů umístila v angličtině na Twitter.

„Využije-li Čína zkušeností Tchaj-wanu, věřím, že dokáže zmírnit bolest demokratických reforem,“ citovala prezidentku agentura Reuters.

V Pekingu je dnešní výroční den tradičně provázen zpřísněním bezpečnostních opatření v blízkosti náměstí Tchien-an-men. Policie kontroluje doklady totožnosti a prohledává tašky každého, kdo chce vstoupit do okolí rozlehlého náměstí.

Protože některé vyhledávací výrazy na populárním čínském mikroblogu Weibo, který je obdobou sítě Twitter, byly dnes očividně zablokovány, někteří uživatelé si poradili za pomoci zašifrovaných vzkazů.

„Nikdy nezapomeneme,“ napsal jeden z nich nad obrázkem kamenů hry mahjong s číslicemi 4 a 6, upomínajícími na datum výročí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1