Nizozemská rozvědka špehovala ruské hackery. Nachytala je a pomohla překazit útok na americké ministerstvo | info.cz

Články odjinud

Nizozemská rozvědka špehovala ruské hackery. Nachytala je a pomohla překazit útok na americké ministerstvo

Nizozemská rozvědka AIVD pronikla do ruské hackerské skupiny Cozy Bear, která je podezřelá z útoků na servery americké Demokratické strany během předloňské kampaně k prezidentským volbám ve Spojených státech. S odvoláním na několik nejmenovaných zpravodajců z Nizozemska a USA to ve čtvrtek uvedl nizozemský list De Volkskrant.

Agenti AIVD získali podle listu přístup do moskevského ústředí Cozy Bear. V roce 2014 se dostali do počítačové sítě hackerské skupiny. A mezi lety 2014 až 2017 prý předávali informace americkým tajným službám CIA a NSA.

AIVD se stala svědkem toho, jak ruští hackeři napadli servery Demokratické strany a získali tisíce emailů a dokumentů. To se dělo již dlouho před americkými prezidentskými volbami.

Není známé, jaké konkrétní informace AIVD o hackerech získala. Nizozemci ale díky své akci pomohli FBI a NSA lépe čelit agresivním ruským útokům. Rusové se například pokusili dostat malware do systémů amerického ministerstva zahraničí. Informace AIVD ale posloužily k tomu, aby Američané odstřihli vetřelce od sítě.

Hackeři ale nabourání se do systémů ministerstva zahraničí přesto využili, aby infiltrovali Bílý dům. Jeden z jeho zaměstnanců neopatrně klikl na odkaz v mailu tvářícím se, že přišel právě z ministerstva, čímž umožnil Rusům přístup k serverům obsahujícím e-maily prezidenta Baracka Obamy. Nedostali se nicméně ke zprávám z jeho BlackBerry, které skrývalo státní tajemství. I o tom Nizozemci zpravodajské služby informovali.

Nizozemský přínos byl i v tom, že zastoupil naprostou nepřipravenost USA na ruské akce. „Nikdy bychom neočekávali, že to Rusové mohou udělat – útočit na naši infrastrukturu a podkopávat naši demokracii,“ prohlásil Chris Painter, muž, který byl dlouho zodpovědný za americkou kybernetickou politiku. Painter rezignoval loni v srpnu.

Cozy Bear je spojována s ruskou vládou. Vazby na Kreml jsou připisovány i podobné skupině Fancy Bear. Také ta čelí obvinění z účasti na útocích proti serverům amerických demokratů.

Poznatky nizozemské skupiny jsou důležitým svědectvím o ruském vlivu na volební kampaň a o pozadí útoků na Demokratickou stranu. Mohly by přispět i k vyšetřování FBI ohledně údajných ruských zásahů do amerických voleb. Kromě ní vyšetřují kauzu také čtyři výbory amerického Kongresu.

FBI se domnívá, že hackeři chtěli ukrást informace, které by poškodily demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Ta soupeřila o Bílý dům s později zvoleným republikánem Donaldem Trumpem. Americké zpravodajské služby prohlásily, že Kreml s velkou pravděpodobností stál za útoky na Demokratickou stranu.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud