Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nizozemsko rozkrylo operaci Putinových agentů. Chtěli zaútočit na organizaci, která šetří otravu Skripala

Nizozemsko rozkrylo operaci Putinových agentů. Chtěli zaútočit na organizaci, která šetří otravu Skripala

Severoatlantická aliance dnes jednoznačně podpořila Nizozemsko a Británii poté, co obě země informovaly o nepodařeném kybernetickém útoku na sídlo Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Podle amerického ministra obrany Jamese Mattise důkazy "na sto procent" podporují tvrzení obou zemí, že za dubnovým útokem stojí ruská vojenská rozvědka GRU.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg ruský postup označil za očividnou snahu podrývat mezinárodní právo a mezinárodní instituce. To, že dvě členské země aliance takový útok v dubnu úspěšně zmařily, dokládá podle něj rostoucí schopnost NATO a jeho členů úspěšně se v kybernetické oblasti bránit.

Nizozemské a britské prohlášení přišlo v den, kdy v alianční centrále v Bruselu ministři obrany členských zemí diskutovali kromě jiného právě o posilovaní schopností NATO v této oblasti. Aliance v roce 2016 na summitu ve Varšavě označila kyberprostor za operační prostřední na stejné úrovni jako je souš, moře a vzduch.

NATO a členské země své schopnosti v této oblasti posilují také v souvislosti s opakovanými snahami hackerů proniknout do civilních i vojenských počítačových sítí spojeneckých zemí. Velká Británie nyní velký počet těchto útoků také připisuje ruské vojenské rozvědce. Dnes se proto v Bruselu mluvilo také o tom, jak zapojit kybernetický boj do aliančních misí a operací.

Při útoku na OPCW bylo Rusko v zásadě chyceno při činu, poznamenal Mattis. "Lidé, kteří to dělali, byli dopadeni přímo s používaným vybavením a budou muset nést odpovědnost," upozornil americký ministr. Reakce bude podle něj politickým rozhodnutím poškozených zemí, které budou mít americkou podporu. Nemusí to však znamenat "oko za oko, zub za zub" v kybernetickém boji, státy NATO podle amerického ministra disponují širokou škálou možných reakcí.

"Naše reakce bude určována případ od případu. Ale vidíme, že jsme lepší a lepší při obraně našich systémů, likvidaci a odhalování útoků a také při získávání potřebných zpravodajských informací," řekl na na tiskové konferenci v alianční centrále generální tajemník NATO Stoltenberg.

Rusko ale podle něj musí přestat se svým nezodpovědným chováním, včetně používání síly vůči svým sousedům, pokusů ovlivňovat volby v jiných zemích a širokých dezinformačních kampaní.

Nizozemsko dnes oznámilo, že po rozkrytí operace na svém území vyhošťuje čtyři ruské agenty. Ti byli zadrženi 13. dubna při pokusu proniknout do bezdrátové sítě organizace. OPCW, která úzce spolupracuje s OSN, letos analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury.

Generální tajemník NATO Stoltenberg se dnes opakovaně vyhnul přímé odpovědi na otázky, zda a jak začne aliance sama své kybernetické schopnosti využívat nejen k obraně, ale také při ofenzivním působení.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1