Články odjinud

Noční můra pro vládu premiéra Conteho. Italská ekonomika se propadla do recese

Noční můra pro vládu premiéra Conteho. Italská ekonomika se propadla do recese

Italská ekonomika vykázala ve čtvrtém čtvrtletí pokles o 0,2 procenta ve srovnání s předchozími třemi měsíci. Oznámil to dnes italský statistický úřad ISTAT. Hrubý domácí produkt (HDP) se snížil už druhý kvartál za sebou, takže třetí největší ekonomika eurozóny se ocitla v recesi.

Ve třetím čtvrtletí klesl HDP Itálie oproti předchozímu kvartálu o 0,1 procenta. Meziročně se výkon italské ekonomiky ale ještě zvýšil, a to o 0,1 procenta. Propad byl ve čtvrtém čtvrtletí ovšem prudší, než se očekávalo. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali pokles o 0,1 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem a meziroční růst o 0,3 procenta.

Statistika je špatnou zprávou pro italskou vládu, která převzala vedení země v červnu loňského roku. Hospodářství zpomalovalo od začátku roku 2017 a v poslední době je zasáhlo i zpomalení růstu ekonomiky nejdůležitějších obchodních partnerů Itálie, což je Čína a Německo.

Kritici tvrdí, že kabinet situaci ještě dál zhoršil spory s Evropskou unií o daňovou politiku, které oslabily důvěru trhů, zvýšily zemi náklady na půjčky, a poškodily tak ekonomiku.

Za celý loňský rok italská ekonomika vzrostla o jedno procento. O rok dříve činil její růst 1,6 procenta.

Topol Show - banner

Italský vicepremiér Luigi Di Maio v reakci na propad hospodářství volá po větší flexibilitě evropských rozpočtových pravidel. Dodal, že za ekonomický pokles ve třetím a čtvrtém čtvrtletí může předchozí levicová vláda. Jeho kabinet se podle něj bude zodpovídat až za letošní výsledky.

Ani italskému premiérovi Giuseppu Contemu stav ekonomiky starost nedělá: „Nebojím se... I ti nejnaivnější analytici vědí, že tu teď máme obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou. A hlavně nás brzdí Německo... je to přechodná fáze, která souvisí s vnějšími faktory,“ řekl agentuře Reuters a dodal, že ve druhé polovině roku čeká oživení ekonomiky.

Recese italské ekonomiky je přitom jednou z příčin loňského zpomalení tempa růstu celé eurozóny. Ve čtvrtém čtvrtletí se její HDP oproti třem předchozím měsícům zvýšil pouze o 0,2 procenta, což je nejméně za čtyři roky. Za celý rok eurozóna zpomalila na 1,8 procenta z předloňských 2,3 procenta.

Podle ekonoma z lichtenštejnské banky VP Thomase Gitzela Itálie nutně potřebuje strukturální reformy, „které se od této vlády bohužel nedají očekávat,“ jak řekl agentuře DPA. Jeho kolega z hospodářského institutu DIW ekonom Stefan Gebauer se domnívá, že potíže Itálie jsou domácího původu. „Mohou za ně především strukturální problémy, jako je nízká produktivita a nízká investiční aktivita firem, trvalá rizika v bankovním sektoru, nízký růst příjmů a přetrvávající nezaměstnanost mladých,“ cituje ho DPA.

Hospodářská recese populistické vládě v Římě ztěžuje dodržení rozpočtových cílů na letošní rok, na nichž se v prosinci dohodla s EU. Kabinet se zavázal, že rozpočtový schodek nepřekročí dvě procenta HDP. A to je podle agentury Reuters s ohledem na dnes zveřejněnou statistiku nepravděpodobné. Plán dohodnutý s EU totiž vychází z předpokladu, že hospodářství za celý letošní rok vzroste o jedno procento.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud