Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Norsko v napětí. Kvůli Trumpovým slovům o NATO ve skandinávské zemi rostou obavy z Ruska

Norsko v napětí. Kvůli Trumpovým slovům o NATO ve skandinávské zemi rostou obavy z Ruska

Nejen pobaltské státy se obávají případné agresivní politiky Ruska. Jako potenciální hrozbu ho vidí i v Norsku. To by mohlo asi nejvíce doplatit na porozumění mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Norsko má s Ruskem hranici dlouhou necelých 200 kilometrů. Dosud na ní nebyl větší problém. Pobřežní a pohraniční služby zemí vzájemně spolupracují. Vzhledem k pozdnímu budování hranic za polárním kruhem žijí v obou státech i smíšené norsko-ruské rodiny. Teď ale Norové začali ostražitě sledovat, co se  „za čárou“ děje.

„Nejsme ve válce s Ruskem. Za tisíc let jsme s ním neměli ani hraniční spor. Po událostech na Ukrajině se však změnilo naše postavení. Velice rychle rozšiřují své možnosti. Vyvíjejí ponorky. Jakmile někde necháme vakuum, oni ho vyplní,“ cituje list The Guardian generálporučíka Runeho Jakobsena.

V pozoru jsou i norské zpravodajské služby. Ty ve výroční zprávě minulý měsíc označily Rusko jako největší hrozbu spolu s terorismem. Nejen kvůli rostoucí vojenské síle Moskvy, kterou demonstrovala například během konfliktu v Sýrii, ale také kvůli schopnosti operovat ve virtuálním prostoru.

Rusko mělo podle zpravodajců stát za útoky na vládní úřady a na norskou labouristickou stranu. Obavy panují i ohledně zásahů do podzimních parlamentních voleb. Ty mají proběhnout v září.

Rusové také kritizují možnou účast Norů na budování protiraketového štítu. Ačkoli ti tvrdí, že půjde o čistě obranný mechanismus, ruská strana kvůli němu odmítla udělit visa norským poslancům a štít označila jako potenciální cíl jaderného útoku.

Norsko je členem NATO, na jehož pomoc by se mohlo v případě napadení spolehnout. Tedy pokud budou platit stejná pravidla jako v předchozích letech. I proto v severské zemi budí obavy slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který fungování Severoatlantické aliance zpochybňoval a mluvil o nových vztazích s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Problémem jsou také finance. Stejně jako sousední země (Švédsko a Finsko) začalo Norsko navyšovat po krizi na Ukrajině svůj obranný rozpočet. Ten v současnosti činí v přepočtu téměř 150 miliard českých korun. Stále ale nesplňuje alianční cíl dvou procent HDP vydaných na obranu.

„Každý má povinnost k cíli směřovat. Norská cesta však může trvat o něco déle, protože naše ropné bohatství urychluje hospodářský růst,“ tvrdí ministryně obrany Ine Eriksen Søreideová, která sice dodává, že v současnosti žádný konflikt s jeho sousedem neprobíhá, zároveň ale upozorňuje, že Rusko může být hrozbou pro celou Evropu a z moře i pro severoatlantický prostor.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744