Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Norsko vyzvalo obyvatele, aby platili vyšší daně, pokud mají pocit, že jsou nízké. A narazilo

Norsko vyzvalo obyvatele, aby platili vyšší daně, pokud mají pocit, že jsou nízké. A narazilo

Norsko má jedno z nejvyšších zdanění práce na světě. Pokud by si ale někdo myslel, že může odvádět státu ještě víc, má možnost. Tamní vláda spustila v červnu projekt, v rámci něhož mohou občané dobrovolně přispívat do rozpočtu – nad rámec stanovených daní. Příliš úspěšný ale zatím není, vybralo se v přepočtu necelých jednatřicet tisíc korun.

„Daňový systém byl nastaven tak, aby umožnil těm, kteří chtějí odvádět vyšší daně, aby to učinili jednoduchým a přímým způsobem,“ objasnila pro server Bloomberg norská ministryně financí Siv Jensenová. „Pokud si někdo myslí, že odvádí málo, má nyní příležitost platit víc,“ dodala.

Norové mají možnost dobrovolně odvádět vyšší daně od června, zatím jich tak ale moc neučinilo. Podle statistiky zveřejněné tamním ministerstvem financí se prozatím vybralo 1 325 dolarů, což je v přepočtu necelých jednatřicet tisíc korun. To na zemi s více než pětimilionovou populací není nijak závratná částka.  

Středopravicová vláda dle Bloombergu opatření zavedla jako reakci na kritiku levicové opozice. Ta vládě vyčítá, že kvůli pádu cen ropy a tedy výraznému poklesu státních příjmů, jemuž kabinet v roce 2013 krátce po svém nástupu do funkce musel čelit, výrazně snížila daně a vůbec poprvé sáhla na finanční rezervy země. Podle opozice snížení daní nahrává bohatým a posiluje nerovnost.

Nejnovější opatření podporu u opozice ale nenašlo. Šéf norské Strany práce Jonas Gahr Store už dal najevo, že vládní nabídku na dobrovolný odvod vyšších daní využít nehodlá. Podle Bloombergu to byl však paradoxně Store, který vládu nasměroval k opatření, když si stěžoval, že platí příliš nízké daně. Čistá hodnota jeho majetku činí 8 milionů dolarů (cca 130 milionů korun).

Politický poradce Strany práce Harald Jacobsen tvrdí, že vláda si daňovou pobídkou snaží zvýšit popularitu před podzimními parlamentními volbami. Provoz systému totiž dle něho stojí víc, než kolik je schopen vygenerovat.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1