Nová fakta o loňském teroru v Manchesteru: Teroristu si Britové z Libye sami dovezli na armádní lodi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová fakta o loňském teroru v Manchesteru: Teroristu si Britové z Libye sami dovezli na armádní lodi

Nová fakta o loňském teroru v Manchesteru: Teroristu si Britové z Libye sami dovezli na armádní lodi

Před čtyřmi roky ho zachránili britští vojáci, loni se zemi "odvděčil" hromadným vražděním. Po více než roce od sebevražedného útoku na velký koncert v Manchesteru vyplouvají na povrch nové informace o atentátníkovi Salmanu Abedim. Tři roky předtím, než na show zpěvačky Ariany Grande zabil 22 lidí, jej z libyjského Tripolisu, kde zuřila občanská válka, evakuovali britští vojáci. „Že potom na půdě Velké Británie spáchal tyto krutosti, považujeme za akt zrady,“ uvedl na konto nových informací zástupce britské vlády.

Abedimu bylo 19 let, když jej z rozbouřené Libye zachránilo britské námořnictvo. Spolu se svým mladším bratrem Hašimem a další stovkou občanů Spojeného království odjel v srpnu 2014 z Tripolisu na lodi HMS Enterprise.

I Abedi měl tehdy britské občanství. Narodil se v Manchesteru libyjské rodině, která do Británie utekla před režimem Muammara Kaddáfího. Rodiče mladíka se ale na sever Afriky během revoluce vrátili a on je jezdil navštěvovat. Právě během jedné z takových návštěv se ocitl na britské lodi, která evakuované převezla na Maltu, odkud následně pokračovali letadlem do Británie.

„V průběhu zhoršující se situace v Libyi v roce 2014 jsme se rozhodli asistovat při evakuaci britských občanů a jejich rodin ze země,“ potvrdil dle listu The Independent vládní mluvčí. Přestože Abediho odjezd do Libye sledovaly tajné služby, při návratu ho za riziko nepovažovaly.

Pozorování jeho aktivit a konexí neukázalo žádné nesrovnalosti a bylo uzavřeno měsíc před jeho přepravou zpět do Británie. Přestože už několik let před útokem existovaly náznaky podezřelých vazeb útočníka, tajné služby je odložily jako nepodložené. Za tři roky pak zachráněný Abedi začal vraždit.

Za cíl si vybral víceúčelovou halu v Manchesteru, kde se 22. května 2017 konal koncert americké zpěvačky Ariany Grande. Abedi na místě odpálil podomácku vyrobenou bombu s hřebíky a šrouby, která zabila celkem 23 lidí včetně jeho samotného. Většinu z obětí představovaly děti a jejich rodiče, kteří na ně po koncertu čekali před halou.

K útoku se přihlásil samozvaný Islámský stát. Abedi se od roku 2015 hlásil k radikálnímu islámu a bombu údajně vyrobil podle návodu na YouTube. Po útoku byl zadržen jeho bratr Hašim, který se měl údajně na plánování útoku podílet. Nyní se nachází v libyjské věznici a britská vláda se pokouší o jeho vydání. V souvislosti s masakrem dodnes nebyl nikdo odsouzen.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.