Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová fakta o loňském teroru v Manchesteru: Teroristu si Britové z Libye sami dovezli na armádní lodi

Nová fakta o loňském teroru v Manchesteru: Teroristu si Britové z Libye sami dovezli na armádní lodi

Před čtyřmi roky ho zachránili britští vojáci, loni se zemi "odvděčil" hromadným vražděním. Po více než roce od sebevražedného útoku na velký koncert v Manchesteru vyplouvají na povrch nové informace o atentátníkovi Salmanu Abedim. Tři roky předtím, než na show zpěvačky Ariany Grande zabil 22 lidí, jej z libyjského Tripolisu, kde zuřila občanská válka, evakuovali britští vojáci. „Že potom na půdě Velké Británie spáchal tyto krutosti, považujeme za akt zrady,“ uvedl na konto nových informací zástupce britské vlády.

Abedimu bylo 19 let, když jej z rozbouřené Libye zachránilo britské námořnictvo. Spolu se svým mladším bratrem Hašimem a další stovkou občanů Spojeného království odjel v srpnu 2014 z Tripolisu na lodi HMS Enterprise.

I Abedi měl tehdy britské občanství. Narodil se v Manchesteru libyjské rodině, která do Británie utekla před režimem Muammara Kaddáfího. Rodiče mladíka se ale na sever Afriky během revoluce vrátili a on je jezdil navštěvovat. Právě během jedné z takových návštěv se ocitl na britské lodi, která evakuované převezla na Maltu, odkud následně pokračovali letadlem do Británie.

„V průběhu zhoršující se situace v Libyi v roce 2014 jsme se rozhodli asistovat při evakuaci britských občanů a jejich rodin ze země,“ potvrdil dle listu The Independent vládní mluvčí. Přestože Abediho odjezd do Libye sledovaly tajné služby, při návratu ho za riziko nepovažovaly.

Pozorování jeho aktivit a konexí neukázalo žádné nesrovnalosti a bylo uzavřeno měsíc před jeho přepravou zpět do Británie. Přestože už několik let před útokem existovaly náznaky podezřelých vazeb útočníka, tajné služby je odložily jako nepodložené. Za tři roky pak zachráněný Abedi začal vraždit.

Za cíl si vybral víceúčelovou halu v Manchesteru, kde se 22. května 2017 konal koncert americké zpěvačky Ariany Grande. Abedi na místě odpálil podomácku vyrobenou bombu s hřebíky a šrouby, která zabila celkem 23 lidí včetně jeho samotného. Většinu z obětí představovaly děti a jejich rodiče, kteří na ně po koncertu čekali před halou.

K útoku se přihlásil samozvaný Islámský stát. Abedi se od roku 2015 hlásil k radikálnímu islámu a bombu údajně vyrobil podle návodu na YouTube. Po útoku byl zadržen jeho bratr Hašim, který se měl údajně na plánování útoku podílet. Nyní se nachází v libyjské věznici a britská vláda se pokouší o jeho vydání. V souvislosti s masakrem dodnes nebyl nikdo odsouzen.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1