Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová hrozba z východu. Hackeři si podle expertů dokáží pohrát s rozvodnou sítí a způsobit masivní výpadky proudu

Nová hrozba z východu. Hackeři si podle expertů dokáží pohrát s rozvodnou sítí a způsobit masivní výpadky proudu

Hackeři už nekradou jen data, ale dokáží si pohrát s elektrickou sítí a způsobit masivní výpadek, tzv. blackout. Antivirové firmy objevily nový software, který dokáže na dálku vypínat dodávky elektrického proudu. Stopy po tvůrcích škodlivého kódu vedou do Ruska. Program už hackeři zřejmě úspěšně vyzkoušeli na konci roku v Kyjevě. Riziko ale může znamenat i v mnohem lépe zajištěných oblastech.

Hackeři už nechtějí hrozit západnímu světu jen krádeží citlivých dat a ovlivňováním veřejného mínění. Do hry se podle oborníků naplno dostává jeden z klasických scénářů katastrofických filmů – že někdo převezme kontrolu nad elektrickou sítí a ve zlomku vteřiny ji vysadí. Netřeba dodávat, že dlouhodobé výpadky proudu by měly zničující následky.

Škodlivý software objevily při diagnostikách dvě antivirové firmy. Slovenský ESET a americká firma Dragos, která program pojmenovala Crash Override. Ruští hackeři ho prý údajně už stihli i vyzkoušet. A to v prosinci v Kyjevě, když vyřadili z provozu pětinu generátorů ve městě. Už tehdy ukrajinská vláda z výpadků energie vinila Rusko. To ovšem podíl na šíření malwaru odmítá.

Právě americká antivirová firma Dragos varuje, že incident v Ukrajině byl pouhým zahřívacím testem. Bát by se prý mohli i Američané. „Americké služby posilují v současnosti svoji kyberbezpečnost, nicméně nástroje útočníků jako tento program představují skutečně reálný risk pro naše energetické systémy,“ řekl listu The Washington Post odborník z Národní laboratoře v Idahu Michael J. Assante.

Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost zatím program nemění ovládání toku energie sám o sobě. Alespoň dle jediného známého případu na Ukrajině je zřejmé, že software „pouze“ umožní hackerům, aby se připojili k zabezpečeným ovladačům a na dálku přes své klávesnice manipulovali s regulací a vyžaduje tedy, aby ho někdo při útoku aktivně ovládal. Nelze ho tak masově šířit a nechat páchat škody automaticky.

Crash Override je teprve druhým podobným programem, který se snaží ovlivňovat nebo ničit průmyslové systémy. Prvním byl v roce 2010 malware nazvaný Stuxnet, který vyvinuly vlády Spojených států a Izraele, aby znemožnily obohacování uranu a posilování iránského jaderného programu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744