Nová ozvěna studené války: Rusko chce budovat vojenskou základnu na Kubě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová ozvěna studené války: Rusko chce budovat vojenskou základnu na Kubě

Nová ozvěna studené války: Rusko chce budovat vojenskou základnu na Kubě

Rusové by mohli zvýšit svoji vojenskou přítomnost na americkém kontinentu a v Karibiku. Kromě Latinské Ameriky uvažují například o vybudování základny na Kubě. Není ale jasné, jestli by ostrovní země dala k takovému kroku svolení a ohrozila snahu zlepšovat vztahy s USA.

Ruské ministerstvo obrany přišlo podle listu Miami Herald se seznamem zemí, v nichž by rádo rozšířilo své vojenské aktivity. Patří mezi ně Kuba, Nikaragua, Venezuela nebo Vietnam. Ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že rozhovory probíhají.

Rusko už se na Kubě angažovalo v několika oblastech včetně jaderné energetiky nebo dopravy. Prezident Raúl Castro zase navštívil v Moskvě oslavy 70. let od konce druhé světové války. Přesto není jasné, jestli dá svolil k vybudování vojenské základny.

Castrův režim sice přistoupil na snahu Baracka Obamy o sbližování obou zemí a otevíral se díky bývalému prezidentovi USA světu, vstřícný krok vůči Rusům by ale toto úsilí mohl zhatit. „Všechno by to zničilo. Nemyslím si, že to Kuba chce,” domnívá se redaktor akademického časopisu The Latin Americanist Gregory Week.

aktem ovšem je, že Donald Trump dává Havaně víc než pádné důvody, proč se od kurzu sbližování nastoleného Obamou znovu odvrátit. Prezident USA v pátek ohlásil významné změny dosavadní politiky a znovu zpřísnil některá pravidla.

Zlepšovat vztahy s USA se začátkem 21. století snažilo i Rusko. Z Kuby a Vietnamu se proto stáhlo. Naopak v Nikaragui se Rusové už angažují. Například loni tam prodalo 50 tanků a získalo přístup jejího vzdušného prostoru a k přístavům.

To jen zvýšilo obavy Washingtonu. Ruské aktivity byly pro mnoho kongresmanů důvodem, proč hlasovali pro omezení přístupu nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy k půjčkám od mezinárodních institucí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.