Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nová regulace? Nejdřív dvě zrušíme.“ Trump podnikatelům slíbil omezení byrokracie

„Nová regulace? Nejdřív dvě zrušíme.“ Trump podnikatelům slíbil omezení byrokracie

Prezident USA podepsal dekret, který by podle zahraničních agentur měl přinést razantní úbytek regulací na federální úrovni. Úřady by měly každé nové nařízení kompenzovat zrušením nebo omezením dvou stávajících. Ačkoli výnos není z podstaty kontroverzní, vyvolal rozličné reakce – zaznívají názory, že jde jen o zástupné téma ve chvíli, kdy Trump čelí vlně nevole kvůli příkazům omezujícím migraci a cestování.

„Regulace zůstanou, dohled zůstane, ale bude to přiměřená kontrola, takže můžete začít podnikat a můžete své podnikání snadno rozšiřovat,“ uvedl Trump s tím, že to je podle něj jeden ze základů USA.

Jak poznamenal server Politico, Trump tímto dekretem prakticky naplňuje svůj předvolební slib. Krok oznámil po setkání se zástupci tzv. malých podnikatelů.

Prezident USA v kampani sliboval podporu průmyslu a podnikatelů. Jejich stávající podmínky kritizoval jako příliš komplikované. „Pokud budete chtít prosadit nějaké omezení, předně bude zamítnuto, protože je pravděpodobnost, že už bylo schváleno v 17 různých podobách,“ řekl.

Jedinou cestou, jak nějaká nová omezení uvést do praxe, podle Trumpa bude rušení těch stávajících. „Pokud přijde nová regulace, dvě staré musejí zmizet,“ uvedl. Hlava USA přislíbila, že příslušný dekret přináší živnostníkům „mnohem víc“. Osekání byrokracie označil – věrný svému slovníku – za „masivní“.

Ačkoli přesné znění exekutivního příkazu dosud není veřejně známé, je možné očekávat, že bude jedním z mála, který nevyvolá pobouřené reakce. Předchozí Trumpovy dekrety o výstavbě zdi na hranici s Mexikem, omezení potratů a předně dokumenty zamezující cestám do USA, vyvolaly vlnu nevole a protesty.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link