Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová světová finanční krize přijde z Číny, varuje "centrální banka centrálních bank"

Nová světová finanční krize přijde z Číny, varuje "centrální banka centrálních bank"

Nová globální finanční krize nejspíš přijde z Číny a z dalších nastupujících trhů, tvrdí Banka pro mezinárodní vyrovnání (BIS), která zprostředkovává jednání a transakce mezi centrálními bankami. Čína a další nastupující ekonomiky nyní prožívají podobné symptomy, které vykazovaly USA a Velká Británie před ekonomickou krizí z roku 2007 – slabý ekonomický růst, rostoucí ceny nemovitostí a úvěrovou bublinu. 

Banka pro mezinárodní rozvoj především varuje před růstem úvěrů v nastupujících ekonomikách, zejména v Číně. Právě čínský korporátní dluh se totiž v posledních deseti letech zdvojnásobil, tamní zadlužení domácností se pak loni zvýšilo na 44 procent hrubého domácího produktu (HDP). To bylo mimo jiné impulsem, aby ratingová agentura Moody´s v květnu srazila úvěrový rating Číny na stupeň Aa3, což znamenalo první snížení od roku 1989.

Moody´s navíc očekává, že vládní dluh země poroste v příštím roce na 40 procent, ke konci dekády by se pak měl zvýšit až na 45 procent ekonomiky země. To je sice stále řádově méně, než kolik činí poměr zadlužení k HDP jiných ekonomik, nicméně takové srovnání není z mnoha důvodů úplně férové. Dluh americké vlády činí přes 100 procent HDP, v Japonsku dokonce přes 200 procent.

„Předstihové indikátory finanční krize naznačují, že finanční boom v řadě ekonomik vypadá kvalitativně podobně, jako v situacích zemí, které předcházely Velké finanční krizi. Země, o které se nyní jedná, sestávají z nastupujících ekonomik, a to včetně těch největších a nejpokročilejších, které byly dosud finanční krize ušetřeny,“ řekl  šéf monetárního a ekonomického oddělení BIS Claudio Borio. „Silný růst úvěrů v zemích této skupiny společně s růstem cen nemovitostí naznačuje hromadění rizik,“ dodal ekonom.

 „Nová recese může přijít jako trest; na konci může připomínat finanční boom, který se nepovedl,“ doplňuje Borio. Švýcarská instituce varuje, že centrální banky budou muset bojovat s nastupující inflací růstem úrokových sazeb, což potlačí ekonomický růst. Banka, které se někdy přezdívá „centrální banka centrálních bank“, rovněž varovala před ekonomickým protekcionismem Donalda Trumpa.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744