Nová „zelená“ Evropa: Lídři unijních zemí se střetávají nad plánem na uhlíkově neutrální kontinent | info.cz

Články odjinud

Nová „zelená“ Evropa: Lídři unijních zemí se střetávají nad plánem na uhlíkově neutrální kontinent

POZNÁMKA ALEŠE MUSILA | Dnešní schůzka 27 vrcholných představitelů unijních států (Boris Johnson bude kvůli volbám chybět) bude historická z více důvodů. Je to první Evropská rada pod vedením nového předsedy, bývalého belgického premiéra Charlese Michela, který nahradil Donalda Tuska. Především ale bude schvalovat klíčový cíl EU – učinit z Evropy do roku 2050 první klimaticky neutrální kontinent.

Evropská rada se nebude zabývat celým materiálem, který včera zveřejnila Evropská komise pod názvem „Zelená dohoda pro Evropu“, ale rovnou jeho konkrétními cíli. Závěry k bodu „změny klimatu“ už jsou předpřipraveny v několika málo bodech a ten nejdůležitější stojí hned v úvodu jako číslo jedna: „Evropská rada schvaluje cíl učinit z Evropy do roku 2050 první klimaticky neutrální kontinent v souladu s cíli obsaženými v tzv. Pařížské dohodě…“ 

Nejde o nic menšího než o kompletní přeměnu ekonomik států EU z uhlíkově-náročných na klimaticky neutrální, kdy budou členské státy dohromady produkovat jen tolik skleníkových plynů (především oxidu uhličitého a metanu), kolik budou schopny odčerpat z ovzduší během příštích třiceti let.

To samozřejmě bude vyžadovat obrovské množství investic. Komise ve svém materiálu uvedla, že k dosažení cílů v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 bude dle odhadů potřeba 260 miliard eur dodatečných ročních investic, přičemž v tomto čísle nejsou zahrnuty veřejné investice na řešení sociálních dopadů přechodu na klimaticky neutrální ekonomiku. Nicméně jak včera uvedla nová předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová, tyto investice jsou „novou strategií růstu“ pro evropskou ekonomiku pro příští desetiletí.

Aby byl tento bod dnes přijat všemi členskými státy (a především těmi, které dosud jednohlasnému přijetí brání, tedy Českem, Polskem a Maďarskem), byly závěry Evropské rady doplněny o nutnost dohody o formách investic (veřejných i soukromých) a o zajištění spravedlivé transformace, beroucí v potaz výchozí startovní pozice jednotlivých členských států včetně založení Fondu pro spravedlivou transformaci. Jeden z klíčových aspektů celého projektu, který bude dnes zajímat tři „zlobivé“ členské státy, spočívá v odpovědi na otázku, odkud se tyto peníze vezmou a jak se budou utrácet, neboli kdo to všechno zaplatí… A v tom tkví úspěch, či neúspěch dnešního jednání.

Z dalších bodů jednání Evropské rady bude zajímavá diskuse nad francouzsko-německým návrhem na uspořádání „permanentní“ konference o budoucnosti Evropy s cílem pojmenovat hlavní problémy kontinentu a navrhnout jejich řešení. Naštěstí byla ze závěrů Evropské rady vypuštěna možnost změny v unijních zakladatelských smlouvách, takže celý projekt bude nejspíš dalším diskusním fórem o Evropě.

Zajímavá bude také debata o vnějších vztazích Unie. Novou prioritou se stává Afrika a bude zajímavé sledovat, do jakých konkrétních kroků se tato geopolitická priorita přetaví. Není totiž tajemstvím, že právě v Africe Evropě výrazně ujíždí vlak ve prospěch hospodářských ambicí především Číny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud