Nové důkazy o kompromitujících materiálech na Trumpa. Je vydíratelný, tvrdí britský špion | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nové důkazy o kompromitujících materiálech na Trumpa. Je vydíratelný, tvrdí britský špion

Nové důkazy o kompromitujících materiálech na Trumpa. Je vydíratelný, tvrdí britský špion

Když bývalý britský špion Christopher Steel předal v létě 2016 FBI svou 35stránkovou zprávu, ve které shrnoval své vyšetřování prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, bylo to proto, že se obával jeho vydíratelnosti. Loni v srpnu to pro americkou senátní komisi uvedl Glenn Simpson, majitel firmy Fusion GPS, pro kterou Simpson své vyšetřování zpracovával. Záznam z výpovědi byl zpřístupněn pro veřejnost v noci na středu. 

„Christopher se obával toho, že jeho zjištění o Donaldu Trumpovi představují národní bezpečnostní hrozbu a řekl, že tyto informace musíme předat vládě,“ řekl během desetihodinové výpovědi před senátní komisí Simpson. „Tvrdil, že z informací, které má k dispozici se zdá, že země má bezpečnostní problém – že jeden z prezidentských kandidátů je vydíraný,“ dodal.

Steelovy informace jsou podle mnohých klíčové pro objasnění případného ruského vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA. Jeho 35stránkoá zpráva, kterou před rokem zveřejnil server BuzzFeed, obsahuje údajné důkazy o stycích Trumpa s Ruskem, včetně snahy Kremlu budoucího prezidenta zkompromitovat. Ruská tajná služba má podle jeho poznatků důkazy o sexuálních dobrodružstvích Trumpa v moskevském hotelu a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli.

Zakázku společnosti Fusion GPS na zpracování prověrky, která měla Trumpa lépe připravit na možné útoky jeho politických oponentů, původně dala konzervativní společnost The Washington Free Beacon. Ta nicméně financování vzniku zprávy na jaře 2016 zastavila, a od té doby vznik zprávy finančně podporovala prostřednictvím své právní firmy kampaň Hillary Clintonové. 

Ačkoliv Trump Steelovu zprávu smetl ze stolu s tím, že je kompletně vymyšlená a politicky motivovaná, FBI se jí vážně zabývala. Dle Simpsona totiž měla vlastní zdroj informací, který fakta ve zprávě potvrzoval, a který byl přímo z Trumpova okolí.

Simpson však během své výpovědi před Senátem nechtěl zdroje svého agenta nijak komentovat. Řekl, že od chvíle, kdy se zpráva objevila na veřejnosti, již kvůli ní někdo přišel o život. „Někdo již byl zabit kvůli tomu, že byla tato zpráva publikována a nikdo další by kvůli tomu již neměl přijít k újmě,“ uvedl před komisí právní zástupce Simpsona Joshua Levy.

Podle nejmenovaného zdroje serveru CNN nicméně Levy neměl na mysli jednu konkrétní osobu, ale odkazoval k úmrtím devíti vysoce postavených Rusů v období po volbách. Někteří z nich zemřeli přirozenou smrtí, někteří z nich byli zavražděni; policie nicméně žádný případ úmrtí ve vztahu ke zveřejnění zprávy oficiálně neeviduje.

Trump Steelovu zprávu odmítá jako vyfabrikovanou a jeho právník Michael Cohen firmu Fusion GPS žaluje o 100 milionů dolarů. V další žalobě se pak právník zaměřuje i na server BuzzFeed, který Steelovu zprávu publikoval. Ve Steelově zprávě je mimo jiné uvedeno, že sám Cohen se měl v Evropě, dost možná i v České republice, setkat s ruskými operativci, aby obvinění o propojení Trumpa s Kremlem zametli pod koberec, tvrdí server Politico.

Přepis výpovědi Glenna Simpsona veřejnosti poskytla demokratická senátorka Dianna Feiinsteinová, republikáni se snažili zveřejnění třísetstránkového přepisu zabránit.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.