Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novičok: Skripalovy před otravou sledovaly ruské tajné služby, další pár je v kritickém stavu

Novičok: Skripalovy před otravou sledovaly ruské tajné služby, další pár je v kritickém stavu

Bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia byli v době před otravou v britském Salisbury sledováni ruskými tajnými službami. Tvrdí to britská televize BBC, která upozorňuje, že čtyři měsíce po útoku chemickou látkou novičok je vyšetřování případu, který rozpoutal diplomatickou válku s Ruskem, stále založeno především na tajných informacích. Britská policie má mezitím plné ruce práce s vyšetřováním další otravy novičokem ve městě Amesbury – jen pár kilometrů od domova Skripalových.

Podle britské televize byli Sergej a Julia Skripalovi před letošním březnem, kdy se stali terčem útoku nervově paralytickou látkou novičok, pod drobnohledem ruských tajných služeb. Jak podle BBC tvrdí britská vláda v dopise určeném Severoatlantické alianci, ruské úřady se nabouraly do emailového účtu Julie už v roce 2013.

Britská vláda z březnového útoku obvinila Moskvu, která ale odpovědnost za otravu Skripalových odmítá. Analýza otravné látky zjistila, že byl použit novičok vyráběný v bývalém Sovětském svazu. Podle závěrů vyšetřování mohla nervová látka pocházet pouze z jedné nebo dvou laboratoří na světě.

Britský deník The Sun navíc tento týden přišel s informací, že se Sergeje a Julii Skripalovi snažili zavraždit dva muži, kteří ráno po útoku Británii údajně opustili a zamířili do Ruska, kde jsou pod ochranou prezidenta Putina. List to napsal s odvoláním na zdroje Scotland Yardu, který ale žádné oficiální stanovisko nevydal.  

Jak píše BBC, jedna z teorií vyšetřovatelů hovoří o tom, že se ruští tajní agenti možná domnívali, že se bývalý dvojí agent Sergej Skripal, který sloužil jak ruským, tak britským tajným službám, znovu dostal do světa špionáže. Přestože byl totiž šestasedmdesátiletý Skripal v důchodu, občas tajným službám radil nebo vystupoval na přednáškách.

Po propuštění z nemocnice se nyní Skripalovi ukrývají na neznámém místě a jak píše BBC, nyní je čeká velké rozhodování o jejich budoucnosti. Julia, která má ruské občanství a v Británii byla pouze na návštěvě svého otce, sní o tom, že se jednoho dne do Ruska vrátí. Zda a kdy se tak stane, ale není jasné.

V podobně komplikované situaci je i Skripal, který se nemůže vrátit ani do svého domu v Salisbury – dům, který je místem činu, totiž odkoupila britská vláda, která zde zároveň provádí rozsáhlou dekontaminaci. Nabízí se tedy možnost, že pod novou identitou začne nový život například v USA nebo v jedné ze zemí Commonwealthu.

Vyšetřování případu Skripalových, ve kterém je dodnes mnoho otazníků, se navíc v posledních dnech opět zkomplikovalo. Několik kilometrů od domu Skripalových byli v sobotu objeveni pětačtyřicetiletý muž a o rok mladší žena, kteří jevili podobné známky otravy jako Skripalovi. Včera večer pak britské úřady potvrdily, že i v jejich případě stojí za otravou novičok a vyšetřování bylo předáno protiteroristické jednotce.

Britský pár, který byl nalezen v domě v Amesbury, nyní leží v kritickém stavu v nemocnici. Podle britské protiteroristické policie však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byla dvojce otrávena úmyslně. Jak se k nim látka dostala, ale jasné není. Pár navíc nemá podle policie žádnou spojitost s Ruskem ani tajnými službami, přesto vyšetřovatelé pracují i s variantou, že případ může s kauzou Skripalových souviset.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744