Novičok: Skripalovy před otravou sledovaly ruské tajné služby, další pár je v kritickém stavu | info.cz

Články odjinud

Novičok: Skripalovy před otravou sledovaly ruské tajné služby, další pár je v kritickém stavu

Bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia byli v době před otravou v britském Salisbury sledováni ruskými tajnými službami. Tvrdí to britská televize BBC, která upozorňuje, že čtyři měsíce po útoku chemickou látkou novičok je vyšetřování případu, který rozpoutal diplomatickou válku s Ruskem, stále založeno především na tajných informacích. Britská policie má mezitím plné ruce práce s vyšetřováním další otravy novičokem ve městě Amesbury – jen pár kilometrů od domova Skripalových.

Podle britské televize byli Sergej a Julia Skripalovi před letošním březnem, kdy se stali terčem útoku nervově paralytickou látkou novičok, pod drobnohledem ruských tajných služeb. Jak podle BBC tvrdí britská vláda v dopise určeném Severoatlantické alianci, ruské úřady se nabouraly do emailového účtu Julie už v roce 2013.

Britská vláda z březnového útoku obvinila Moskvu, která ale odpovědnost za otravu Skripalových odmítá. Analýza otravné látky zjistila, že byl použit novičok vyráběný v bývalém Sovětském svazu. Podle závěrů vyšetřování mohla nervová látka pocházet pouze z jedné nebo dvou laboratoří na světě.

Britský deník The Sun navíc tento týden přišel s informací, že se Sergeje a Julii Skripalovi snažili zavraždit dva muži, kteří ráno po útoku Británii údajně opustili a zamířili do Ruska, kde jsou pod ochranou prezidenta Putina. List to napsal s odvoláním na zdroje Scotland Yardu, který ale žádné oficiální stanovisko nevydal.  

Jak píše BBC, jedna z teorií vyšetřovatelů hovoří o tom, že se ruští tajní agenti možná domnívali, že se bývalý dvojí agent Sergej Skripal, který sloužil jak ruským, tak britským tajným službám, znovu dostal do světa špionáže. Přestože byl totiž šestasedmdesátiletý Skripal v důchodu, občas tajným službám radil nebo vystupoval na přednáškách.

Po propuštění z nemocnice se nyní Skripalovi ukrývají na neznámém místě a jak píše BBC, nyní je čeká velké rozhodování o jejich budoucnosti. Julia, která má ruské občanství a v Británii byla pouze na návštěvě svého otce, sní o tom, že se jednoho dne do Ruska vrátí. Zda a kdy se tak stane, ale není jasné.

V podobně komplikované situaci je i Skripal, který se nemůže vrátit ani do svého domu v Salisbury – dům, který je místem činu, totiž odkoupila britská vláda, která zde zároveň provádí rozsáhlou dekontaminaci. Nabízí se tedy možnost, že pod novou identitou začne nový život například v USA nebo v jedné ze zemí Commonwealthu.

Vyšetřování případu Skripalových, ve kterém je dodnes mnoho otazníků, se navíc v posledních dnech opět zkomplikovalo. Několik kilometrů od domu Skripalových byli v sobotu objeveni pětačtyřicetiletý muž a o rok mladší žena, kteří jevili podobné známky otravy jako Skripalovi. Včera večer pak britské úřady potvrdily, že i v jejich případě stojí za otravou novičok a vyšetřování bylo předáno protiteroristické jednotce.

Britský pár, který byl nalezen v domě v Amesbury, nyní leží v kritickém stavu v nemocnici. Podle britské protiteroristické policie však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byla dvojce otrávena úmyslně. Jak se k nim látka dostala, ale jasné není. Pár navíc nemá podle policie žádnou spojitost s Ruskem ani tajnými službami, přesto vyšetřovatelé pracují i s variantou, že případ může s kauzou Skripalových souviset.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud