Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinář, který upozornil na Trumpovy lži, dostal Pulitzera. Odporný chlápek, říká prezident

Novinář, který upozornil na Trumpovy lži, dostal Pulitzera. Odporný chlápek, říká prezident

Pulitzerovu cenu si každoročně odnášejí ti nejlepší novináři z nejlepších. Letošní výsledky ale zřejmě příliš nepotěšily amerického prezidenta. Ocenění si totiž odnesl David Fahrenthold, který loni upozornil na to, že ačkoli Trump prohlašuje, že věnuje miliony na charitu, není to pravda. Americký prezident tehdy nazval novináře z The Washington Post „odporným chlápkem“. Stejný muž nyní převzal za svou loňskou práci Pulitzerovu cenu.

David Fahrenthold se loni rozhodl prověřit, zda je pravda, že kandidát na prezidenta skutečně rozdává ze svého bohatství miliony na charitu. S papírem a tužkou sepsal seznam těch, ke kterým měly Trumpovy peníze přitéct, a nestačil se divit. Postupně všechny organizace i jednotlivce obvolával a zjišťoval, že většina obdarovaných údajné Trumpovy dary nikdy nedostala.

Novinář se k této investigativně odhodlal právě z důvodu, že prezidentský kandidát opakovaně tvrdil, že každoročně věnuje různým charitativním projektům miliony dolarů. Fahrenthold si při obvolávání organizací vše pečlivě a ručně zapisoval, papíry fotil a nahrával v reálném čase na twitter, aby jeho čtenáři viděli, jak pátrání po údajných darovaných milionech pokračuje.

A Trump nemá tohoto reportéra Washington Post rád oprávněně. Fahrenthold totiž také těsně před volbami upozornil na kontroverzní a nezveřejněnou nahrávku z roku 2005, ve které Trump tvrdí, že když je někdo hvězda jako on, ženy mu dovolí cokoli. Americký prezident po sérii investigativních reportáží o novináři řekl, že je to „odporný chlápek“. A Fahrentholdovi to přineslo Pulitzerovu cenu.

Mezi oceněnými žurnalisty je navíc například i Konsorcium investigativních žurnalistů, Miami Herald a web McClatchy, kteří se společně podíleli na rozkrývání informací z takzvaných Panama Papers. Uniklé tajné dokumenty panamské advokátní společnosti tehdy ukázaly vlastnickou strukturu tisíců firem z celého světa, ve kterých figurovali i přední světoví státníci, nebo jejich rodinní příslušníci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744