Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinář zaznamenával v ulicích Washingtonu protesty proti Trumpovi. Hrozí mu 75 let za mřížemi

Novinář zaznamenával v ulicích Washingtonu protesty proti Trumpovi. Hrozí mu 75 let za mřížemi

Dvacátého ledna se Donald Trump ve Washingtonu oficiálně ujal úřadu amerického prezidenta. V ulicích města proti němu protestovalo několik stovek lidí, z nichž zhruba 230 skončilo v policejních poutech. Řada zatčených se však ničím neprovinila a za mřížemi skončila neoprávněně, uvádí server the Daily Beast. Jedním z nich je i novinář Aaron Cantú, kterému dokonce hrozí 75 let vězení.  

V Kapitolu právě probíhal slavnostní oběd s dvěma stovkami hostů, když se policisté střetli nedaleko trasy inauguračního průvodu, která vede od Kapitolu do Bílého domu, s několika stovkami odpůrců nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Protestující, z nichž převážnou část tvořili dle deníku the Guardian černě odění a maskovaní lidé, si z převrhnutých automatů na noviny udělali provizorní barikády, zpoza nichž házeli na policisty kameny.

Policie zadržela více než dvě stovky lidí, někteří z nich však skončili v policejních poutech neoprávněně. „V davu byli i novináři, zdravotníci či pozorovatelé,“ řekl serveru the Daily Beast Sam Menefee-Libey, člen skupiny D. C. Legal Posse, která podporuje demonstranty.

Jedna ze zatčených osob, která požádala o zachování anonymity kvůli dosud probíhajícímu právnímu řízení, serveru popsala, že policie nahnala dav protestujících ke zdi a tam je držela sedm hodin bez možnosti si dojít na záchod či se napít. „Když konečně začali zatýkat, utáhli pouta až příliš těsně a lidi zavřeli na čtyři hodiny do antonu, kde se rychle vydýchal vzduch,“ dodala nejmenovaná osoba.  

Na policejní postup se snesla vlna kritiky. Washingtonské policejní oddělení pro stížnosti dle serveru the Daily Beast v únoru shledalo, že „některá zatčení nemusela být provedena v souladu se standardními postupy a že policisté v určitých případech užili donucovací prostředky nahodile a bez odpovídajícího předchozího varování“.

„Policisté zatýkali hlava nehlava. V poutech skončil každý, jehož policisté považovali za účastníka antifašistické a antikapitalistické demonstrace,“ tvrdí Matthew Whitley.

Mezi zatčenými se ocitl i novinář Aaron Cantú, který v ulicích Washingtonu zaznamenával průběh protestů proti novému americkému prezidentovi. Ze záběrů, které natočil jiný reportér, je patrné, že Cantú stojí v hloučku novinářů ve značné vzdálenosti od demonstrujících a vypadá, jako by si z očí vytíral pepřový sprej. O několik hodin později si Cantú s dalšími šesti novináři vyslechl obvinění ze spáchání trestného činu výtržnosti.

U většiny novinářů byla obvinění později stažena, v případě Aarona Cantúa americká justice naopak minulý týden ještě přitvrdila. Původně mu hrozil trest odnětí svobody ve výši deseti let, velká porota ho ale obvinila z osmi přečinů proti zákonu, včetně výtržnosti, podněcování k nepokojům či ničení majetku. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu 75 let za mřížemi.

Podobným obviněním čelí i další zatčení. Americká justice je viní ze spiknutí za účelem vyvolávání nepokojů, přičemž argumentuje „zjevnými činy“ do nichž řadí například skutečnost, že někteří demonstrující dorazili v brýlích s tmavými skly, aby „zmírnili účinnost opatření pro kontrolu davu, která by mohla být použita k prosazování zákona“.

V ostrém kontrastu k obviněním a výši trestu, který hrozí zatčeným z dvacátého ledna, stojí případ milionáře Johna Boswella, který byl zatčen ve stejný den kvůli tomu, že sexuálně napadl pokojskou v hotelu. Ve vězení ale na rozdíl od Cantúa nestrávil ani minutu a od soudu odešel s pokutou ve výši 50 dolarů. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1