Novináři agentury Reuters budou v Barmě čelit soudnímu procesu. EU požaduje jejich propuštění | info.cz

Články odjinud

Novináři agentury Reuters budou v Barmě čelit soudnímu procesu. EU požaduje jejich propuštění

Soud v největším barmském městě Rangúnu dnes přijal obžalobu vznesenou vůči dvěma místním novinářům pracujícím pro agenturu Reuters. Žurnalistům, kteří psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů, hrozí za údajné nezákonné získání tajných státních dokumentů 14 let vězení. Evropská unie Barmu vyzvala, aby novináře přestala stíhat a propustila je okamžitě z vazby.

Soudce Ye Lwin po šesti měsících předběžných jednání rozhodl, že existuje dostatek důkazů, aby s novináři bylo zahájeno soudní řízení, napsala agentura Reuters.

Osmadvacetiletý žurnalista Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone byli zatčeni 12. prosince na předměstí Rangúnu krátce poté, co se sešli se dvěma policisty. Ti působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při jejich tažení proti Rohingům. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna z Barmy do sousedního Bangladéše více než 700.000 Rohingů.

Barmská prokuratura v obžalobě uvádí, že novináři nelegálně získali od policistů „významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a k bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii a poškodit národní bezpečnost“. Novináři vinu odmítají.

V dubnu jeden z policistů překvapivě vypověděl, že šéf barmské policie rozkázal svým podřízeným, aby na novináře nastražili past, podstrčili jim kompromitující dokumenty a umožnili tak jejich zatčení.

„Evropská unie očekává, že oba novináři, kteří jsou stíháni pouze za uplatňování svobody slova a vykonávání své práce, budou zproštěni obžaloby a že budou s okamžitou platností propuštěni tak, aby se mohli znovu setkat se svými rodinami a vrátit se ke své životně důležité práci,“ uvedla dnes mluvčí šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Převážně buddhistická Barma neuznává Rohingy jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva.

Násilnosti v Arakanském státě začaly poté, co skupiny Rohingů zaútočily na policejní stanice. Armáda následně zahájila v oblasti operaci, během níž podle svědků vojáci zabíjeli civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice. Armáda tvrdí, že většina zabitých Rohingů byli teroristé. Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna operace barmské armády proti Rohingům nese známky genocidy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud