Novináři popsali kampaň proti Bílým přilbám: Tahají Syřany z trosek, zatímco čelí útokům ruských trollů | info.cz

Články odjinud

Novináři popsali kampaň proti Bílým přilbám: Tahají Syřany z trosek, zatímco čelí útokům ruských trollů

Renomé si vydobyli jako dobrovolníci pomáhající obětem bombardování na územích Sýrie ovládaných rebely. Nyní ale sami znovu čelí útokům. Řeč je o organizaci Bílé přilby, která byla během horké fáze války v blízkovýchodní zemi jedním z výrazných aktérů při pomoci v zasažených oblastech. Teď se skupina opětovně dostává do soukolí ruské propagandy a znovu musí obhajovat svoji roli ve světle dezinformační kampaně. Tu popsali novináři britského Guardianu.

Bílé přilby, neboli oficiálně Syrská civilní obrana, jsou humanitární organizací, kterou tvoří téměř tři a půl tisíce dobrovolníků. V rozvalinách části syrských měst často nasazují své životy. Učitelé, vědci nebo krejčí se tu snaží vytahovat lidi ze sutin domů, na které například dopadly bomby.

Ačkoli organizace zachycená například v oscarovém dokumentu Netflixu zachránila tisíce lidí, nevyhnula se ani kontroverzím. Ta zřejmě nejviditelnější se pojí s válečným zločinem, kterým byl dubnový útok chemickými zbraněmi ve městě Chán Šajchún. Tento úder je obecně připisovaný jednotkám věrným prezidentu Bašáru Asada. Přestože Damašek vinu dlouhodobě odmítá.

Dokumenty vadí Rusku i Sýrii

Asada drží nad vodou jeho spojenectví s Ruskem. A právě Moskva má, jak zjistil britský deník Guardian, nemalý podíl na virtuální kampani proti Bílým přilbám. Mediální útoky na ně mimochodem začaly ve stejnou chvíli jako ruská vojenská intervence v Sýrii.

Prostředkem jsou především sociální sítě, jejichž algoritmy pomáhají šířit nepravdivé zprávy mezi velké množství lidí. „Dříve se snažili vyobrazit Sovětský svaz jako vzorovou společnost. Nyní se snaží zmást veřejnost v každém tématu mnoha příběhy, u kterých lidé nedovedou rozpoznat, jestli jsou pravda nebo ne,“ vysvětluje taktiku "digitálních pěšáků" David Patrikarakos, autor knihy Válka ve 140 znacích.

A tak se na sociálních sítích začaly šířit nepravdy třeba o tom, že Bílé přilby pomáhají al-Káidě, nebo že jejich video v rámci populární virální zábavy Mannequin Challenge ukazuje, jak aranžují situaci, aby z ní Rusko a syrská vláda vyšly negativně.

Proč právě Bílé přilby? Kromě role záchranářů mají ještě jednu aktivitu. Pomocí kamer dokumentují, jak situace na místě vypadá. V krvavé syrské válce se rozhodně nejedná o univerzální a nezpochybnitelný zdroj, ale pořád jde o cenná svědectví, mnohdy jediná. Podobně dobrovolníci organizace konali i během zmíněného dubnového útoku zakázaným chemickým arzenálem. Důvod pro útoky ze strany Ruska, Asada a všemožných propagandistů je na světě.

Dezinformacím pomohla i ambasáda

Právě po útoku, který pobouřil i USA a Donald Trump kvůli němu nařídil ostřelování Asadovy letecké základny, se objevily zmínky o spojení skupiny s al-Káidou nebo o financování miliardářem Georgem Sorosem. Organizace přitom nikdy nepřijala peníze nejen od Sorose, ale ani od jeho nadací. Finance k ní tečou od Spojených států, Velké Británie, Německa a dalších západních vlád stejně jako od řady dobrovolníků skrze dárcovský fond.

Přesto se Rusku dezinformační kampaň vydařila. Podle analýzy společnosti Graphika se do ní zapojilo 14 tisíc twitterových účtů. Mezi nimi i řada prokremelských trollů. Pomohli také blogeři, byť u nich není jisté, jestli znali původ či kontext dezinformací.

„Nejefektivnější propaganda je, když najdete někoho, kdo v to věří, a podpoříte ho. Nevytváříte je od nuly,“ praví profesor Scott Lucas z Univerzity v Birminghamu, který celou kampaň proti Bílým přilbám označil za agitační propagandu.

Ačkoli se Moskva od šíření dezinformací většinou distancuje, tentokrát o jejím zapojení možná ani nemůže být pochyb. Karikaturu vyobrazující Bílé přilby jako bojovníky al-Káidy publikovala na Twitteru mimo jiné i ruská ambasáda ve Velké Británii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud